Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ismételtek az Acélfarkasok

Szöveg: Galambos Sándor |  2014. április 30. 7:20

Vidám hangulatú sportversennyel ünnepelték az alakulat napját április 28-án a kecskeméti repülőbázison. A játékos járőrbajnokságot − csakúgy, mint tavaly – most is a földi védelmi század Acélfarkasok (Vaslóczki Roland hadnagy, Dániel Viktor zászlós, Szegedi László szakaszvezető, Szabó János főtörzsőrmester, Szűcs József tizedes, Nyitrai Attila, Sipos Miklós és Koródi István közkatonák) csapata nyerte a Huszárok (hajózószázadok) és a Hajtókar (javítószázad) válogatottja előtt.

1595971213

Repülőgéphúzás nélkül Kecskeméten nincs bázisnap

Sportoltak, versenyeztek, egy kicsit kikapcsolódtak a hosszú hétvége előtt a kecskeméti katonák. Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis 1990. április 28-án vette fel a második világháború legendás magyar vadászpilótájának a nevét − az évfordulót 2009 óta játékos járőrbajnoksággal ünneplik.

A bázisnapot reggel nyolc órakor Fekete Tamás alezredes, megbízott bázisparancsnok-helyettes nyitotta meg, aki röviden a bázis névadójáról is megemlékezett. Egy rövid egyéni bemelegítés után pedig eldördült a képzeletbeli rajtpisztoly. Tizenkét csapat versengett a legjobbaknak járó oklevelekért, hat állomást kellett leküzdeniük. A verseny feladatait az alakulat kiképzési főnökségének munkatársai, Szőke István százados és Horváth Máté főtörzsőrmester állították össze.

1595971213

Csakúgy, mint a Honvédelmi kötelék-versenyeken, a kézigránátokhoz most is egy kúszófolyosón át vezetett az út

Idén a versenyzők „sérült" társukat szállították „szennyezett" terepszakaszon, lajhármászásban leküzdöttek egy tízméteres kötelet, gumikézigránátot dobtak célba, végrehajtottak egy háromszáz méteres fegyveres váltófutást, kitöltöttek egy katonai alapismeretekből összeállított tesztlapot, „levezetésként" pedig százhúsz méteren át húztak egy Albatros repülőgépet.

Horváth főtörzsőrmester a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a feladatok összeállításakor néhány ötletet a „Honvédelmi kötelék"-programból is „kölcsönvettek": a kézigránátdobásnál például csak annyit változtattak a Honvédelmi Minisztérium ajánlásán, hogy a célterületet a középiskolások versenyéhez képest távolabbra jelölték ki. A nyolcfős csapatok vegyes összetételűek voltak, a katonalányok a fiúkkal együtt küzdöttek a másodpercekért. A versenyzők szinte egybehangzó állítása szerint egyébként a sebesültszállítás volt a legnehezebb feladat – ezt Sipos Melinda főtörzsőrmester is megerősítette. A személyügyi altisztként dolgozó hölgy véleménye annál is inkább mérvadó, mert bár a csapatában a gyengébb nemet egyedül ő képviselte, mégsem „sebesültként" vett részt a feladatban, hanem a hordágy cipelésére jelentkezett. Ez viszont annyira kifárasztotta, hogy az utolsó állomáson a lajhármászást kénytelen volt kihagyni. „Elfogyott a levegőm" – mondta.

1595971214

A versenyzők szinte egybehangzó véleménye szerint ez volt a legnehezebb feladat. Akadt olyan csapat is, amelyben a „sebesült" félúton helyet cserélt az egyik cipelőjével

A versennyel párhuzamosan bemutatót tartottak a Kiskun Huszár és Honvéd Hagyományőr Egyesület tagjai, Bérces Attila tizedes, a bázis erős embere pedig azt próbálta bebizonyítani kollégáinak, hogy a szabadidő eltöltésének leghatékonyabb módja, amikor az ember nehéz súlyzókat, hatalmas kőgolyókat, sziklákat emelget és egy, utasokkal majdnem teli autóbuszt húz. Bár a látottak hatására többen is kíváncsiak voltak a saját erejükre, mégis csak a verseny egyik szervezője, Horváth főtörzsőrmester próbálkozott a sziklaemelgetéssel.

* * *

Elöljáró parancsnokaik javaslatára, beosztásukban huzamos időn át végzett szakmai munkájuk elismeréseként a Honvéd Vezérkar főnöke az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis csapatünnepe alkalmából emlékérmet adományozott Szőke István és Takács József századosoknak, Papp Gáborné őrnagy, Balogh Zoltán főhadnagy, Czető Zsolt zászlós és Bozsik Sándor törzsőrmester munkáját pedig emléklappal köszönte meg.

1595971214

A győztes Acélfarkasok

Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka emléktárggyal tüntette ki Filemile Károly Zoltán és Rácz Károly őrnagyokat, Nagy Viktorné főtörzsőrmestert valamint Martus Ágnes őrmestert. Kaszab Tibor századosnak, Orosz Ákos főhadnagynak, Harascsák Zoltán főtörzsőrmesternek, Bozsó Norbert és Csontos Gábor szakaszvezetőknek pedig emléklapot adományozott.