Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

KatonaSuli „élesben” – kiképzés a laktanyában

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. május 9. 7:09

Három napig szigorú katonai rend és fegyelem szerint élnek a Szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskola három osztályának a diákjai. A KatonaSuli-programban részt vevő ötvenhét hallgató május 7-én, hétfőn „vonult be” az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis laktanyájába; jövőre valamennyien érettségizni fognak a katonai alapismeretek tantárgyból. Részükre ez a három nap órarend szerinti foglalkozás, amelynek a végén gyakorlati jegyet kapnak. Kiképzésüket raj- és szakaszparancsnokokként az MH Ludovika Zászlóalj honvédtiszt-jelöltjei segítik.

Első alkalommal szerveztek tábort a KatonaSuli-programban részt vevő középiskolás diákok részére Szolnokon. Jaksa Tibor önkéntes műveleti tartalékos alezredes, a háromnapos gyakorló kiképzés parancsnoka, a program koordinátora a honvedelem.hu-nak elmondta: a Szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskola keretében az idei tanévben indult az érettségi tárgyként is választható katonai alapismeretek tantárgy oktatása. A diákok hetente hét órában vesznek részt katonai képzésben, ebből öt óra elmélet és gyakorlat, kettő pedig katonai testnevelés, közelharc és önvédelem.

A tanév elején a hangsúlyt az alakiasságra, a fizikai erőnlét fokozására helyezték, az elsődleges cél az osztályokból álló szakaszok összekovácsolása volt. Most, a tanév végén pedig az iskolában tanultakat valós, katonai környezetben alkalmazzák. Az ehhez szükséges feltételeket a helikopterbázis részéről Mádi Lajos alezredes, kiképzési főnök és munkatársai teremtették meg, a hallgatói század parancsnoka Kiss Béla főhadnagy, a foglalkozások levezetését, a napirend betartatását pedig a bázis altisztjei és az MH Ludovika Zászlóalj honvédtiszt-jelöltjei segítik.

A tábor századsorakozóval kezdődött, amelyen Lamos Imre dandártábornok köszöntötte a diákokat. Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka hangsúlyozta: ez a három nap kiváló alkalom arra, hogy a hallgatók közvetlen tapasztalatot szerezzenek a laktanyai életről. Nem az a cél, hogy a tábor, a KatonaSuli-program résztvevői közül mindenki katona legyen, de fontos, hogy a fiatalemberek közül minél többen megtanulják az átlagosnál lényegesen komolyabb fegyelmet, a katonás rendet, amiből aztán később, akár a polgári életben is profitálhatnak.

Lamos tábornok szavait Gúth Ferenc, a középiskola igazgatója is megerősítette.
Mint mondta, 42 éve van a pályán, de nem emlékszik olyan látványos fejlődésre, mint amilyet ennél a három katonai osztálynál tapasztalt. A diákok fegyelme, munkabírása minden elismerést megérdemel, a katonai órákon való részvétel az egész egyéniségüket megváltoztatta. Sőt, többször előfordult, hogy őt, az igazgatót is zavarba hozták a KatonaSuli hallgatói: például amikor neki is vigyázzállásban jelentenek.

A táborban szigorú napirend szerint élnek a hallgatók: a cigarettákat és a mobilokat például a beérkezés pillanatában mindenkinek le kellett adnia – telefonálni és dohányozni csak a vacsora utáni egyórás pihenőidőben lehet. Reggel fél 6-kor van ébresztő, 22 órakor pedig takarodó. A nap reggeli tornával kezdődik, a tisztálkodás után rajszemle és a reggeli következik, aztán elkezdődik az estig tartó kiképzés.
Ennek keretében többek közt megismerik például a kézifegyvereket, gyakorolják a pisztoly és a gépkarabély szét- és összeszerelését, harcászkodnak, alakiznak és egyesharcos-kiképzésen vesznek részt. A tereptani foglalkozásokon teljes menetfelszerelésben, térkép és azimut segítségével tájékozódva 6-8 kilométert „zavarnak le", kipróbálják az akadálypályát, s természetesen katonai közelharc-foglalkozásokon is részt vesznek. A tábor szervezői még arra is gondoltak, hogy a takarodó utáni órák is „katonásan" teljenek: lesz éjszakai riadó is.

 Fotók: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!