„Ki kell vinni az utcára a zenei életet!”
Szöveg: Takács Vivien | 2013. augusztus 31. 13:26Hatalmas sikere volt a 18. Regionális Katona-zenekari Fesztiválnak Szolnokon augusztus 30-án, pénteken. Az összevont zenekarok műsora mellett szakalaki bemutatót is láthattak az érdeklődők. A fesztivál végén a katonazenekarok és a Szolnoki Szimfonikus Zenekar közös produkcióit hallhatták a vendégek.
Galéria
A katona-zenekari fesztivál következő állomását, Szolnokon, a Tiszai Hajósok terén tartották. A program négy katonazenekar közös előadásával kezdődött. A nézők egyszerre hallhatták Seregi Artúr Szent István-indulóját az MH Hódmezővásárhely Helyőrség Zenekar, az MH Kaposvár Helyőrség Zenekar, az MH Budapest Helyőrség Zenekar, valamint az MH Szolnok Helyőrség Zenekar előadásában, Kovács István őrnagy, a hódmezővásárhelyi zenekar karmestere vezényletével. Szörényi-Bródy: István a király című darabjával zárult az összevont zenekarok műsora, melyet Valóczi Gyula őrnagy, a szolnoki zenekar karmestere vezetett. Óriási sikere többeket dalra is fakasztott.
A programot tovább színesítette a katonai zenekarok egyéni szakalaki, azaz gyepshow-bemutatója. Elsőként a hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekar mutatta be kiváló láblendítő technikáját. A ma már 25 tagú együttes 2002 májusában, a magyar honvédelem napja alkalmából Ópusztaszeren rendezett Katonacsaládok Országos Találkozóján mutatkozott be először. Az azóta eltelt idő alatt Ausztriában, Németországban, Romániában is vendégszerepelt. Az MR3 Bartók Rádió főszerkesztősége három alkalommal készített vele nyilvános rádiófelvételt. A zenekar karmestere Kovács István százados.
A második fellépő együttes, a kaposvári helyőrségi zenekar többek között előadásában azt is eljátszotta, hogy hogyan csapnak le egy legyet. Ezzel hatalmas sikert aratott a kisgyermekek körében, akik hangos nevetéssel kísérték a produkciót. A kaposvári zenekarról kiderült, hogy több mint ötven évvel ezelőtt alakult meg. Karmestere Major András főhadnagy, aki egyben most koreográfus is volt.
A mazsorettbot kiváló forgatásával, dobálásával kápráztatta el a közönséget Baczkó István százados, a budapesti helyőrségi zenekar karmestere. A harmadikként fellépő zenekar 1974-ben alakult, létszámát tekintve a második legnagyobb katonazenekar. Főbb feladatai: az állami és a nemzeti ünnepeken való zenekari közreműködés, a Magyar Honvédség életével összefüggő események zenei kiszolgálása, valamint a hazai és nemzetközi katona-zenekari fesztiválokon való részvétel.
A szakalaki bemutató utolsó fellépője a házigazda szolnoki helyőrségi zenekar volt. Valóczi Gyula őrnagy, a zenekar karmestere a közönség lábába is vezényelt egy kis táncot. A katonazenekar 1969-ben alakult a szolnoki Kilián György Repülőtiszti Főiskolán, mégpedig azzal a céllal, hogy a légierőt mint fegyvernemet, népszerűsítse. Az együttes 2004-től a „Légierő Zenekar Szolnok" nevet viseli.
Valóczi Gyula őrnagy, a Légierő Zenekar Szolnok karmestere elmondta: ez a fesztiválsorozat tizennyolc évvel ezelőtt elsősorban azért jött létre, hogy „az utca emberének egy kis örömöt szerezzenek, és hogy kivigyék az utcára a zenei életet, amit igazából csak koncertteremben tudnak hallani az emberek." A karmester hozzátette: „Magyarországon a regionális katona-zenekari fesztiválok közül magasan a legnagyobb nézettsége a szolnokinak van." Megtudhattuk az őrnagytól azt is, hogy a szimfonikus zenekar és a katonazenekar között a különbség: míg a szimfonikus zenekarban ütős, vonós és fúvós hangszerekkel játszanak, addig a katonazenekarban csak ütős és fúvós hangszerek vannak.
Az est fénypontjaként a négy katonazenekar együtt játszott a Szolnoki Szimfonikus Zenekarral.
Fotó: Tóth László