Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kilencvenhat éves a magyar katonai térképészet

Szöveg: Takács Vivien |  2015. február 3. 14:43

„Mindaz, amit a magyar katonai térképészet az elmúlt kilencvenhat évben és az azt megelőző időkben végbevitt, mind a hazai, mind a nemzetközi összehasonlításban kiállta a próbát” – fogalmazott a katonai térképészet napja alkalmából írt köszöntőlevelében Hende Csaba és dr. Benkő Tibor vezérezredes.

A honvédelmi miniszter és a Honvéd Vezérkar főnök közös köszöntőlevelét az MH Geoinformációs Szolgálatnál (MH GEOSZ) február 3-án, kedden rendezett ünnepi állománygyűlésen olvasták fel. „Elődeik szolgáltak békében és háborúban, tudva: minden meghúzott vonalon súlyos döntések fordulhatnak meg és emberek ezreinek élete múlhat" – olvasható a levélben.

Az ünnepségen elhangzott: 1919. február 4-én jelent meg az a hadügyminiszteri rendelet, amely létrehozta a Magyar Katonai Térképészeti Csoportot, és ettől az időponttól számítjuk az önálló magyar katonai térképező szervezet működését. A közel egy évszázados múlt és a jelen eredményeit 2011-ben Magyar Örökség-díjjal is elismerték.

1595987145

„A mai napon a Magyar Honvédség egyik legrégebbi intézménye megalakulásának 96. évfordulójára emlékezünk" – kezdte ünnepi beszédét Molnár József alezredes. Az MH GEOSZ Igazgatási és Szakfelügyeleti Osztály osztályvezetője hozzátette: „a megemlékezés módot nyújt arra, hogy fejet hajtsunk elődeink emléke előtt."

Molnár József alezredes beszámolt a magyar katonai térképészet múltjáról és jelenéről. „A magyar katonai térképészet múltja sokkal távolabbi időre nyúlik vissza" – mondta, hozzátéve: tiszteletreméltó elődként tartják számon Mikovényi Sámuel hadmérnök őrnagyot, akinek működésétől számítható a modern magyar, és ezzel együtt a modern katonai térképészet létrejötte.

Az osztályvezető kiemelte: megkülönböztetett tisztelettel gondolnak az 1919­-es alapító atyákra, akik gyakorlatilag az alapoktól építették fel az intézményt. Azt az intézetet, amely idővel nemzetközi szakmai hírnevet szerzett magának.
Hangsúlyozta: a második világháború végére az intézet teljesen szétzilálódott, az évtizedek alatt felhalmozott térképvagyon megsemmisült. A fővárosban maradt vagy oda visszatért csekély számú katonatérképész a harcok elültével azonnal hozzákezdett a megmaradt anyagok mentéséhez. Erről a mélypontról indult az intézet életének új fejezete.

1595987145

Molnár alezredes szólt a hatvanas évek közepétől bekövetkezett változásokról – létrejött a polgári felhasználású, egységes országos térképrendszer –, majd arról is, hogy a nyolcvanas évek közepétől a tudományos munka középpontjába a számítástechnika üzemszerű alkalmazásának kérdésköre került.
„Jelenlegi szervezetünk, az MH Geoinformációs Szolgálat, mint a Térképész Szolgálat jogutódja, 2007. január elsejével alakult meg, és országos illetékességgel végzi a honvédelmi miniszter felelősségi körébe tartozó földmérési és térképészeti állami alapfeladatok és állami alapmunkák koordinálását, tervezését, végzését és végeztetését" – mondta az alezredes, majd hozzátette, hogy emellett ellátja a Magyar Honvédség egészére kiterjedő térképészszakmai elöljárói feladatokat is.

Az osztályvezető beszédében kitért a térképészeti támogatás rendszerében fontos szerepet betöltő, itthon és külföldön szolgáló csapattérképészek jelentőségéről is.
Végezetül hangsúlyozta, hogy 2011 decemberében Magyar Örökség-díjat kapott a magyar katonai térképészet. „Ez a díj a katonai térképészet összes résztvevőjének szól, beleértve a jelen és a múlt katonatérképészeit is" – fogalmazott.

Az állománygyűlés elismerések átadásával folytatódott, majd a Honvéd Együttes művészeinek előadásával ért véget.

1595987145

Fotó: Galovtsik Gábor