Közös felelősségünk emlékezni
Szöveg: Honvédelmi Minisztérium | 2017. június 20. 16:04Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter felavatta és koszorút helyezett el az első világháborúban, Szicíliában lévő hadifogolytáborban elhunyt magyar honvédek emlékére emelt, nemrégiben felújított magyar kápolnánál június 20-án, kedden, Vittoriában.
Galéria
A honvédelmi miniszter a szicíliai Vittoria városának temetőjében mondott beszédében elmondta: az első világháborúban hadifogolytáborban elhunyt magyar katonák emlékét őrző kápolna, valamint az itt elhunyt katonák emlékének lelkiismeretes gondozása, így a mai megemlékezés is azt mutatja, hogy az olasz-magyar kapcsolatok kiválóak. Dr. Simicskó István köszönetét fejezte ki azért a munkáért és támogatásért, amivel segítettek és segítenek az első világháborúban, Szicíliában elhunyt magyar katonáink emlékét méltó módon megőrizni.
A miniszter emlékbeszédében kiemelte: „Az ezeréves keresztény értékrend, amely a szeretetre, szolidaritásra és békére épül, mindvégig tartást adott számukra, a legnehezebb pillanatokban is. Katonáink hősi halálukkal hazájukat és a békét szolgálták, még ha a lövészárkok ellentétes oldalán álltak is az adott helyzetben. Életpéldájuk a béke, az emberség eszméjének törékenységére figyelmeztet mindnyájunkat. A lényeg, hogy a háború borzalmai között is embernek kell maradnunk úgy, ahogy ezt tették az olasz és a magyar katonák is."
A város temetőjében lévő magyar kápolna avatási ünnepségén Giovanni Moscato, Vittoria polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, majd Bíró László, a Honvédelmi Minisztérium katolikus tábori püspöke és Monsignore Giuseppe Cale atya mondott imát és áldotta meg a magyar kápolnát.
Az olasz honvédelmi miniszter képviseletében Nicola de Felice ellentengernagy, a szicíliai haditengerészet parancsnoka vett részt az ünnepi megemlékezésen.
Dr. Simicskó István az ünnepség végén magyar földet szórt a kápolna köré, amely azt szimbolizálja, hogy hős katonáink most már magyar földben is nyugodhatnak.
A vittoriai magyar kápolna felújítása a Honvédelmi Minisztérium, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint Mátészalka – mint Vittoria város testvérvárosa – közös finanszírozásában valósult meg.
Fotó: Dévényi Veronika