Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Lefényképezett vitézség

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2012. november 20. 6:13

Veszprémbe érkezett a Magyar Honvédség Végvári vitézek című vándorkiállítása. A Jánváry Zoltán grafikus-; festő-; és fotóművész alkotásaiból álló kiállítást Szücs József mérnök ezredes, az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ parancsnoka nyitotta meg november 19-én.

Szücs József mérnök ezredes megnyitójában elmondta: a fotókon 16-17. századi végvári vitézeknek öltözött magyar hagyományőrzők láthatók hazai kézművesek készítette egyenruhákban és szintén korhű fegyverzetben. A parancsnok szerint az akkori végvári katonák „művészettörténeti tettet hajtottak végre akkor, amikor kialakítottak egy karakteres magyar katonatípust, amelynek viseletében minden egyes elem jellegzetesen magyar."

1595944875

„Ezek a férfiak olyan magyar katonák, akik a nemzet legnehezebb korszakában éltek, harcoltak, és ha kellett, meghaltak a hazáért. A végvári vitézek csak egymásra és önfeláldozásukra számíthattak. A várak kettős szerepe állandó készenlétet igényelt, ám sem az ország, sem a birodalom nem volt képes megfelelően ellátni ezt a hatalmas rendszert, amely egyben egész Európa védvonalaként is szolgált" – fogalmazott Szücs József mérnök ezredes.

1595944876

Jánváry Zoltán 1995 óta Egyesült Államokban él – jelenleg a Truckee Meadows Community College művészeti tanszékének rajz- és művészeti anatómia tanára. Elsősorban rézmetszet-sorozatai ismertek világszerte, de festészettel és fotográfiával is foglalkozik. 2010-ben kezdett fényképezni magyar katonai hagyományőrzőket: az elkészült fotográfiákból pedig The Hussar címmel 2011 őszén kiállítást rendeztek a Nevada állambeli Renóban, illetve Kaliforniában. A művész az eladott képek árának felét hagyományőrző csapatok támogatására ajánlotta fel.

1595944876

A veszprémi Városi Művelődési Központban (a régi HEMO) december 4-éig látható felvételek többsége 2011-ben készült; mégpedig a Nádasdy Mausoleum-ként ismert könyv illusztrációinak mintájára. A képeken többségében a Bakonyi Poroszkálók Hagyományőrző Egyesület tagjai láthatók, köztük például Csepin Péter és Bakó Sándor huszárok is, akik november 20-án érkeznek haza Várpalotára 8000 kilométeres északi huszárportyájukról.

A szerző felvételei

További képeket a galériában láthatnak.