Lucky Strike és jazz
Szöveg: Snoj Péter | 2015. január 11. 8:06Az elit alakulat, A hős alakulat, A piszkos tizenkettő, Kelly hősei, Ryan közlegény megmentése és A halál ötven órája. Csak pár olyan klasszikus alkotás, amelyek rögtön eszünkbe jutnak, ha a II. Világháborús Amerikai Katonai-Polgári Hagyományőrző és Rövidfilmkészítő Egyesület „katonáit” látjuk. A csapat tagjai 2005 óta elevenítik fel a második világháború ismert és kevésbé ismert fejezeteit, különleges hobbijukkal.
Galéria
Az egyesület tagjai kiállításaikon és azokon a rendezvényeiken, amelyeken különféle csatákat játszanak újra, számos különböző korabeli egység felszereléseit be tudják mutatni. Így például a híres 101. légideszant-hadosztály ejtőernyőseinek vagy a Nagy Vörös Egyes gyalogoshadosztály katonáinak, de még a csendes-óceáni hadszíntéren harcolt 1. tengerészgyalogos-ezred bőrnyakúinak egyenruházatát is.
Egy-egy hadinap alkalmával – mint például a kecskeméti nemzetközi repülő- és haditechnikai bemutatók − eredeti vagy az azok mintáját hűen lekövető, utángyártott sátrakban töltik az éjszakákat, napközben pedig vagy a csatákat játsszák újra, vagy pedig az érdeklődők számára mutatják be, hogy milyen is lehetett egy amerikai, front közeli tábor élete.
A gondosan kialakított lövészárkokban a Garand puskák, Carbine karabélyok, Thompson géppisztolyok és Browning géppuskák társaságában korabeli és eredeti felszerelések, kellékek pihennek, mint például a Lucky Strike cigaretta kifejezetten katonai kiadásra készült csomagjai, vagy a katonák által anno annyira utált „K-fejadagok" dobozai (visszaemlékezések szerint rettenetes ízvilága volt ennek a harctéri ételcsomagnak).
A háttérben korabeli rádióból jazz- és swingmuzsikák dallama tölti be az étert, miközben a csapat tagjai a fegyverek szét- és összeszerelését vagy alaki mozdulatokat gyakorolnak, akárcsak az évente több alkalommal is megrendezett kiképzőtáboraikban.
Ám értelmét vesztené a sok gyakorlás, ha nem lennének igazi megmérettetések! Az egyesület − immár többéves hagyományt követve − minden évben ellátogat Szigligetre, ahol katonai tiszteletadás mellett megkoszorúzza az itt található magyar és amerikai emlékműveket, ezzel hirdetve, hogy a hősi halottakra nemzetiségüktől függetlenül emlékezni kell. Az utóbbi években e koszorúzásokon már a Magyar Honvédség és az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége is részt vesz, kiemelve a közös megemlékezés fontosságát.
A szigligeti amerikai emlékmű történetét felkutatva az egyesület tagjai találkozhattak a balatoni városnál lezuhant B−24-es repülőgép egyetlen, ma is élő túlélőjével, Joseph „Jerry" Conlon hadnaggyal és a gép másodpilótájának özvegyével is, akik őszinte hálájukat fejezték ki a néhai bajtársak és családtagok emlékezetének fenntartásáért.
A 2014-es év hozta el a csapat életének minden bizonnyal az egyik legfontosabb eseményét. A hetvenedik évfordulón az 1944-es normandiai partraszállás helyszínein tiszteleghettek az egyesület által képviselt alakulatok hősi halottai előtt.
Ám az idei év is rendezvényekben gazdagnak ígérkezik, amelyekről részletesebb információkat az egyesület honlapján olvashatnak az érdeklődők.
Fotók: a szerző felvételei