Magyar huszárok Bécsben
Szöveg: Dr. Tóth Gergely százados | 2018. június 14. 15:05Kopjafát és emléktáblát avattak június 8-án Bécsben, a Penzing kerületben található egykori I. Ferencz József Lovassági Laktanyában, amely ma az Osztrák Szövetségi Haderő Logisztikai Iskolájának ad otthont. A jelenlévők arra emlékeztek, hogy pontosan 110 évvel korábban, 1908-ban érkezett meg a laktanyába a császári és királyi 1. huszárezred.
Galéria
A négyes huszárok ugyanakkor viszonylag kevés ideig örülhettek a modern szálláshelynek, mert 1908. június 8-án leváltotta őket a Ferenc József nevét viselő – a mindenkori uralkodó volt az ezredtulajdonos – 1. huszárezred, amelyet 1756. szeptember 26-án alapított Lotharingiai Károly, Mária Terézia császárnő és királynő férje. Állományát szintén a VII. hadtest kiegészítési területéről kapta. Az alakulat korábban Nagyszebenben állomásozott, innen – többhetes, hadgyakorlattal felérő menettel – vonult át Bécsbe.
Arról, hogy a Bécs életéhez tíz éven át szervesen hozzátartozó huszárokról megemlékezzünk, már 2008-ban, a 100. évfordulón is léteztek tervek, de akkor ez nem valósulhatott meg. Így a 110. évfordulóig kellett várni, hogy egy emlékjel kerüljön az egykori lovassági laktanya alakulóterére. A Honvéd Zrínyi Sportegyesület Lovas Szakosztálya, karöltve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karával (NKE HHK), valamint a Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandárral és – nem utolsósorban – az Osztrák Szövetségi Haderő Logisztikai Iskolájával, végül az idei évfordulóra állította fel a kopjafát az emléktáblával. Az ünnepségen részt vettek az Osztrák Szövetségi Haderő tagjai, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar honvéd tisztjelöltjei, valamint magyar és osztrák katonai hagyományőrzők. A Katolikus Tábori Püspökség részéről Kótai Róbert százados áldotta meg a kopjafát, és mondott imát az elesettekért.
Ezt követően dr. Pohl Árpád ezredes, az NKE HHK dékánja szólt a jelenlévőkhöz. Beszédében kiemelte: a kopjafa felállítása azt bizonyítja, hogy a katonai értékek között kiemelt szerepet játszik a hagyományok ápolása és a bajtársiasság. Ennek ma is élő példája a közel másfél évtizedes múlttal rendelkező, cseh-magyar-osztrák rendezésű FOURLOG Logisztikai Kiképzés, melynek osztrák részről Dieter Jocham dandártábornok volt az alapítója. A dékán megköszönte az iskola parancsnokának az ünnepség szervezéséhez nyújtott támogatását.
Az ünnepség után az immár új otthonukban a – Breitensee Laktanyában – berendezkedő huszárok véleményére volt kíváncsi az egyik szakaszparancsnok, ezért megkérdezte Fekete őrmestertől, az 1. század szolgálatvezetőjétől: „Hát a fogadtatáshoz mit szólt, Fekete?" Fekete őrmesternek felragyogott a szeme: „Az szép volt" – jelentette ki büszkén. „Egyetlen lovunk sem csúszott el, se odamenet, se jövet azon a fránya aszfalton. Pedig az elején még táncoltak, a betyármindenüket!" A párbeszédet az 1. század parancsnoka, Tömöry Géza kapitány lánya, Andrea jegyezte le, és jól mutatja a korszak magyar huszárjainak a tökéletes szolgálatellátást és a ló szeretetét mindenek fölé helyező gondolkodásmódját.
Az ünnepségek ideje nem sokkal később lejárt, ugyanis kitört az első világháború. 1914. augusztus elején az ezred, mint a 3. lovashadosztály egyik alakulata bevagonírozott, és elindult a hadszíntérre. Először a szerb frontra, de hamarosan átvezényelték őket Galíciába. A háború elején számos lovas összecsapásban vettek részt. A legismertebb és egyben a legnagyobb jelentőségű az augusztus 23-án lezajlott krasniki csata volt, az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének első győztes csatája. A háború további éveiben is bátran hősiesen harcoltak Galícia – Oroszország – Románia és Olaszország frontjain.
A laktanyában korábban elhelyezett 4. huszárezred az 1. lovashadosztály állományában fordult meg a világháború valamennyi frontszakaszán, sőt, ők a közös huszárezredek közül egyedüliként, még a nyugati frontra is eljutottak. Az 5. és a 6. század – mint gyaloghadosztály-lovasság részt vett a Verdun környéki harcokban.
A beszédeket követően a kopjafa leleplezése, valamint koszorúzás következett. A koszorúzás alatt a katonazenekar az „Ich hatt’ einen Kameraden" kezdetű indulót játszotta, miközben a Hagyományőrző 2. Lovastüzér Osztály minden részletében autentikus löveggel és díszegyenruhában 3 szabályos díszlövést adott le.
A megemlékezést követően Jocham dandártábornok díszebéden látta vendégül a jelenlévőket, ahol emlékérmeket is átadott, valamint lehetőség nyílt beírni a Logisztikai Iskola vendégkönyvébe. Ezt követően a katonai hagyományőrzők megtekintették a laktanya csapatmúzeumát, majd pedig rövid sétát tettek a schönbrunni kastély kertjében, azon a helyen, ahol pontosan 110 évvel korábban az agg király elvágtatott a felsorakozott magyar huszárok előtt…
Fotó: Österreiches Bunderheer, Heereslogistikschule