Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megjelent A Magyar Királyi Légierő Képes Krónikája

Szöveg: Vaszily Judit főtörzsőrmester |  2016. június 19. 9:25

A Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelye, valamint az MH Kiképzési és Doktrinális Központ Tudományos Szakkönyvtára szervezésében a napokban mutatták be „A Magyar Királyi Légierő Képes Krónikája 1890-1945” című könyvet.

1596015360

A rendezvény házigazdája, dr. Besenyő János ezredes, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének osztályvezetője, köszöntötte a könyv szerzőit: Gőgh Gábort és Monostori Pétert, akik bevezetőjükben elmondták, hogy ez a közel hatszázötven oldalas krónika mintegy negyven esztendő repüléstörténeti kutatások és szakírások publikációinak eredménye. Sajátos címválasztással és szokatlan nézőpontból mutatja be Ferenc József császár, majd IV. Károly, illetve a trianoni egyezményt követően vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó nevével fémjelzett több mint félévszázados – az első és második világháborút érintő –, áldozatokkal teli korszakot. A kötet különlegessége, hogy egyszerre a korszak hazai légierejét bemutató monográfia és egy 1200 korabeli válogatott fotóból összeállított képes almanach. Hajdani vakmerő pilóták kézírásos visszaemlékezései alapján megelevenednek a sorsdöntő pillanatok, az olvasó légi magasságban ott találja magát a harcok, felderítések, vagy éppen az újoncokat kiképző repülős tanfolyamok helyszínein.

A témában eddig megjelent leggazdagabb képanyag mellett feltárul légierőnk múltja. A krónika nem tesz kivételt a tisztek, tiszthelyettesek és tisztesek között. Mélyen tükrözi az egyenlőséget, hiszen minden egyes repülőgép esetében tucatnyi nélkülözhetetlen szakember éjt-nappallá tevő áldozatkész helytállásának eredménye volt az állandó üzemkész és bevethető állapot. A magyar repülő-fegyvernemi személyzet mindenkor legfőbb hadurára felesküdve, teljes odaadással és hűséggel látta el feladatát.

1596015362

A könyvbemutató színvonalát emelte, hogy a meghívottak körében jelen volt vitéz Szentgyörgyi Dezső repülő zászlós fia, aki édesapja hajdani repülős élményeiről mesélt a látogatóknak. A második világháborúban harcolt két veterán pilóta, a 97 éves Frankó Endre és a 93 éves Szentiványi János repülő hadnagyok az akkori idők borzalmait osztották meg az érdeklődőkkel.

A szerzők könyvük összefoglaló címével az 1890-től a Szent Korona országának területén a légjáró alakulathoz csatlakozó pilótáknak, továbbá földi kiszolgáló személyzetének, valamint a hazánk területén létesített repülőgépgyáraknak állítanak méltó emléket.

1596015362

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Címkéklégierő