Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megmérettetésen a vegyivédelmi zászlóalj

Szöveg: Snoj Péter |  2018. június 29. 7:29

Második hete folyik a Bíbor Sugár 2018 elnevezésű gyakorlat az újdörögdi gyakorlótéren. Az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj éves nyári foglalkozássorozatának utolsó napjaiban a részt vevő katonáknak egy hetvenkét órás, megállás nélküli harcászati feladat során kellett bizonyítaniuk.

1599189729
„A gyakorlat legfontosabb célja a zászlóalj harccsoport számára létrehozott szakasz, valamint a január elsejétől szolgálatba lépő, NATO-felajánlott multifunkciós szakasz felkészítése" – foglalta össze a Bíbor Sugár 2018 lényegét Miklovich János ezredes, a MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj parancsnoka. Hozzátette: mindemellett természetesen az egész alakulat részt vesz a gyakorlaton, amelynek elképzelt szituációja szerint a katonáknak békefenntartó és békekikényszerítő helyzetben kell reagálniuk különböző ellenséges – akár terrorista – akciókra.

Csaba Tibor alezredes, a zászlóalj parancsnokhelyettese és a gyakorlat vezetője a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: „ez a nyári kéthetes gyakorlat a vegyivédelmi zászlóalj szakalegységei első félévi kiképzésének a csúcspontja, és egyben a fokmérője is." Felidézve a Bíbor Sugár 2018 előtt történt felkészítéseket, Csaba alezredestől megtudtuk, hogy a katonák már túl vannak egy téli vegyivédelmi felkészítésen és egy szerbiai gyakorlaton is, ahol „éles" mérgező anyagokkal hajtották végre a különböző szakfeladatokat. „Ezekre a gyakorlatokra azért van szükségük a vegyivédelmi katonáknak, hogy a védőruhában, gázálarcban, illetve a védőeszközeikben szélsőséges időjárási körülmények között is kipróbálják az erejüket, edződjenek és tapasztalják meg, mennyiben befolyásolják a munkájukat a különböző időjárási sajátosságok" – árulta el.

Az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj elsődleges feladata a Magyar Honvédség atom-, biológiai- és vegyi (ABV) szakfeladatainak ellátása. „Erre úgy kell tekintenünk, hogy harcászati körülmények között, ha a katonákat különböző tömegpusztító fegyveres csapások érnék, az elsődleges feladatunk rájuk koncentrálódna" – fogalmazott Csaba Tibor alezredes. Kiemelte, hogy emellett az alegység része a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszernek is, amely az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal együttműködve folytatna mentesítési feladatokat, mint tették azt Devecser térségében 2010-ben, a vörösiszap okozta katasztrófa idején is.

1599189729
A Bíbor Sugár 2018 végrehajtása során a zászlóalj ABV-szakfeladatot ellátó katonái terepen, harcászati helyzetben teljesítették a különböző feladatokat úgy, hogy állandó jelleggel készenlétben kellett lenniük kis erejű ellenséges támadások kivédésére is. Mindeközben sikeresen kellett ABV-felderítést, -megfigyelést, -mintavételezést és -mentesítést végezniük. A gyakorlat utolsó hetvenkét órájában megállás nélkül folytak a különböző műveletek.

A gyakorlat fontosságát latolgatva a zászlóalj parancsnoka és parancsnokhelyettese egymással egyetértésben hangsúlyozta: a legfontosabb az összekovácsolás. Hogy a raj katonái tökéletes együttműködésben dolgozzanak egymással és a rajparancsnokkal, s úgy dolgozzanak össze, hogy akár szavak nélkül is, egymásban tökéletesen megbízva teljesítsék a feladatokat. Amint arra Miklovich János ezredes is rávilágított, az összecsiszolódás nemcsak a kiváló teljesítmény elérése érdekében létfontosságú, de azért is, mert a kijelölt alegységeknek meg kell felelniük az egységesített NATO-elvárásoknak is. Ennek értelmében a magyar vegyivédelmi alegységnek adott esetben képesnek kell lennie támogatni nemcsak a magyar, de a külföldi erőket is.

Noha a gyakorlat még nem ért véget, annyi már megállapítható, hogy a részt vevő állomány jól teljesített. Miklovich ezredes úgy fogalmazott, hogy tetten érhető a fejlődés és a katonák a kitűzött célokat elérték.

1599189729
Fotó: a szerző felvételei