Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Mindennap viszek a vízből”

Szöveg: Kovács Dániel |  2013. január 10. 13:11

Örülnek az általunk megkérdezett helyi lakosok a katonák által osztott tiszta ivóvíznek, amely nemcsak egészségesebb, de finomabb is a csapvíznél.

Országosan számos településen minősül január elejétől fogyasztásra alkalmatlannak az ivóvíz. Nem a minőség lett rosszabb, a kvóta lett szigorúbb: Magyarországon senki nem ihat többé olyan ivóvizet, amelynek arzéntartalma magasabb az előírtnál. Az Európai Unió december 25-ig adott haladékot a probléma megoldására, így most a Magyar Honvédség szállítja az ivóvizet arra a 149 településre, ahol a víz arzéntartalma túllépi az Európai Unió által megszabott határértéket.

1595947525

Lassan megszokott látvány lesz a szóban forgó településeken, hogy a boltok előtt egyenruhások pakolják le a „zacskós vizet" a teherautóról, vagy a főtereken tartályból osztják a vizet. „Viszek, mert szerintem jobb, mint a mi vizünk" – mondja egy hölgy, miközben kiveszi a ládából a vizeszacskót. „Szerintem jobb, ennek nincs színe, nincs íze, nincs szaga, a csapvíznek viszont van. A csapvíz sárga, és ha felforralja az ember, akkor feljön a léha a tetejére" − teszi hozzá. Fábiánsebestyénen az egyik helyi üzletben vehetik át az emberek a zacskózott ivóvizet. „Próbálkozunk vele, hátha egészségesebb lesz, mert azért mégiscsak káros anyagot tartalmaz a vezetékes. Én minden áldott nap viszek belőle, amikor jövök vásárolni" − mondja Marton János, egy másik helyi lakos.

Szentesre utánfutóval érkezik a víz, így flakonnal érkeznek a helyiek. A csapolásról négy katona gondoskodik. „Mindig itt járok el, láttam, hogy van ilyen lehetőség, hát élek vele. Ízre is finom ez a víz, és ha felforr, nincsen az a léhás rész rajta, hanem sokkal tisztább, nagyon finom belőle a tea. Ennek örülök a legjobban, hiszen nagyon sok teát iszom, de főzni is jó" – árulja el egy idős hölgy, aki egész életében a helyi csapvizet itta, most mégis örül a jobb minőségnek.

1595947525

Szentesen a víz arzéntartalma literenként 14-21 mikrogramm között mozog, ami természetes szennyeződés: ez az anyag jelen van a kőzetekben a 3-500 méteres kitermelési mélységben. A helyi vízmű szolgáltatási területén mindenütt hasonlók az arányok, így a helyi önkormányzatok a haderővel együttműködve a többi településen is biztosítani fogják az alacsonyabb arzéntartalmú vizet. Más a helyzet Csongrádon. Itt az új szabványnak is megfelel a víz, ezért ide települtek a környéket ellátó TT18-28-as csomagolóberendezések, és a víztartályokat is itt töltik fel a katonák minden reggel.

„Ez is része annak a feladatkörnek, amit 2013 január 1-jétől végzünk" − tájékoztat minket Kondor Zoltán százados. „E feladatok egyik mozzanata a vízcsomagolók üzemeltetése és a lakosság ellátása vízcsomagokkal. Vízszállító teherautókkal, valamint utánfutókkal dolgozunk, illetve a központi konyhát is ellátjuk Szentesen, és ezen keresztül egyéb közintézményeknek is szállítunk mind csomagolt, mind tartályozott vizet. Járulékos feladatként szállítócsoportokat is üzemeltetünk, mert el is kell juttatnunk a vizet a településekre és boltokba."

1595947525

Eközben az MH 37. II.Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái éppen zacskós vízzel töltik fel az előkészített ládákat, és már érkezik is a teherautó, hogy azokat a rendeltetési helyükre szállítsa. „Felkészültünk rá, hogy ebben az évben mi végezzük ezt a feladatot" − biztosít minket a százados. A lajtos kocsis, illetve zacskós vízosztás csupán átmeneti megoldás, hosszú távon helyben tisztítják majd a vizet. Ehhez már készülnek is a víztisztító konténerek. Ezekből közel kétszázat telepítenek majd. Addig is minden reggel útra kelnek a vízzel teli szállítójárművek, hogy egyetlen település se maradjon tiszta, egészséges ivóvíz nélkül.

Fotó: Rácz Tünde

Címkékvízosztás