Nagy durranás volt a gyakorlati vizsga
Szöveg: Búz Csaba hadnagy / Galambos Sándor | 2015. március 23. 6:20Robbantási foglalkozásvezetők és a fel nem robbant kézigránátokat megsemmisítők szakmai felkészítése zajlott az elmúlt két hétben Hódmezővásárhelyen. A Magyar Honvédség-szintű tanfolyam március 20-án zárult.
Galéria
A kiképzők kiképzését Oláh Zsolt százados, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár művelettámogató műszaki zászlóaljának századparancsnoka irányította.
Évente négy alkalommal szerveznek robbantási szakemberek részére kiképzést és szinten tartó képzést a Bocskai-dandár hódmezővásárhelyi laktanyájában. A most zárult felkészítésen közel hatvanan vettek részt.
Oláh Zsolt százados, a tanfolyam parancsnoka elmondta: azoknak a tiszteknek és altiszteknek a képzését végzik, akiknek a saját alakulataiknál a robbantási foglalkozások tervezése, szervezése, levezetése és a lövészetek során fel nem robbant kézigránátok megsemmisítése lesz a feladatuk, vagy már ilyen munkakörben dolgoznak. Ezt a jogosultságot az érintetteknek ugyanis minden évben meg kell újítaniuk.
A tanfolyam résztvevői megismerkedtek a katonai robbantástechnika elméleti és gyakorlati kérdéseivel, a különféle robbanóanyagok tulajdonságaival, a szerelt gyutacs és töltet elkészítésének fogásaival, a robbantóhálózatok kiépítésének részfeladataival, a különböző földrobbantó töltetek számvetésének összefüggéseivel.
A képzés első felében a hallgatók elméleti foglalkozásokon vettek részt, majd szóbeli vizsgát tettek. Ezt követően pedig a tanteremben tanultakat a terepen alkalmazták.
Felkészültségüket a Sándorfalva melletti gyakorlótéren kellett bizonyítaniuk. Az egyik feladatuk az úgynevezett hajítórobbantás volt: egy meghatározott méretű árkot kellett robbantani, amelyhez természetesen a szükséges töltetmennyiséget és a töltetek egymás közti távolságát is ki kellett számolniuk. Végeztek lazító robbantást is, ami elsősorban a fagyott talaj megmunkálását, a lövészek közlekedőárkainak a kiépítését segíti – megkönnyíti a kézi munkát. Végül a különböző alakú és anyagú – fém, fa, vasbeton – szerkezeti elemek robbantását kellett végrehajtaniuk.
A kéthetes kiképzés március 20-án műszaki felderítés, műszaki zárás és robbantási ismeretek tárgykörökből összeállított írásbeli vizsgával zárult.
Fotó: Galambos Sándor