Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Nem győztünk, de harcoltunk”

Szöveg: Faragó Fanny | Fotó: a szerző |  2019. november 4. 17:03

„Mindannyian katonaként harcoltak a hazájukért egy idegen hatalommal szemben, ezért kellett meghalniuk” – fogalmazott Szűcs Lóránd dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztály főosztályvezetője a soroksári Juta-dombi megemlékezésen november 4-én, hétfőn.

1596071286

Az 1956-os forradalom leverésének 63. évfordulóján azokra a hős katonákra emlékeztek Soroksáron, akik eredményesen vették fel a harcot a szovjet támadókkal. A katonai tiszteletadással megtartott ünnepségen Szűcs Lóránd dandártábornok méltatta a Juta-dombon 1956. november 4-én megvívott győztes magyar összecsapás honvéd hőseit. „Mi, mai honvédek büszkék vagyunk rájuk, emléküket kegyelettel őrizzük" – fogalmazott a Honvédelmi Minisztérium Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztály főosztályvezetője. A dandártábornok felidézte: az összecsapás november 4-én reggel kezdődött, rövid ideig tartott, ám hatása annál nagyobb volt. Szűcs dandártábornok hozzátette: a dombok azóta eltűntek, ám az ütközet emléke megmaradt.

A forradalmat követő megtorlás során huszonnégy magyar katonát végeztek ki. A Juta-dombnál harcoló honvédek közül tizenegyet ítéltek halálra, közülük nyolcan vesztették életüket 1958. november 15-én. A dandártábornok hangsúlyozta: egy katona számára az eskü és a parancs szent és sérthetetlen. „A katona harci helyzetben törekszik a kapott parancsnak megfelelni, az eskü pedig a kötelezettség mellett hitet ad ahhoz, hogy bajtársait, alakulatát, hadseregét, népét és hazáját el nem hagyja: számít rájuk, ahogy ők is számítanak rá" – tette hozzá a főosztályvezető.

1596071286

A megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták a főváros XXIII. kerületében, a Helsinki út 105. szám alatt lévő emlékművet. Az 1956. november 4-én vívott juta-dombi összecsapást követően kivégzett magyar honvédekre emlékezve a kegyelet koszorúját helyezte el – mások mellett – Szűcs Lóránd dandártábornok, a Magyar Honvédség nevében pedig Baráth Ernő dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc magyar katonai győzelemmel végződő összecsapására Bese Ferenc, Soroksár polgármestere, Budapest XXIII. kerület Soroksár Önkormányzatának képviselői, Pócsik László rehabilitált ezredes özvegye és családja, a civil szervezetek képviselői, valamint a soroksári és a pesterzsébeti lakosok emlékeztek.

A fekete kőből kifaragott obeliszken egy Kossuth Lajostól származó idézet olvasható: „Nem győztünk, de harcoltunk. Nem törtük meg a zsarnokságot, de feltartóztattuk. Nem mentettük meg a hazánkat, de védelmeztük."

GALÉRIA