Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nemcsak néztem, láttam is

Szöveg: Kovács Péter |  2013. február 24. 8:12

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum impozáns budavári épülete ad otthont a magyar gyártmányú kézi lőfegyvereket bemutató időszakos tárlatnak, A tervasztaltól a harcmezőig címmel. Száz év történelme kézifegyverekbe töltve. A kiállítás sikeres – legalábbis ez derült ki számunkra, amikor megtekintettük a tárlatot.

1595949680

Az még az épület előtt, a fellelhető prospektusokat olvasva kiderül, hogy a kiállított fegyverek tervezőik köré csoportosulnak. Híres tervezők sikeres darabjai ezek: Frommer Rudolf és a Frommer Stop, Kucher József és a K-1 könnyű géppisztoly, Kameniczky József és a PA-63 pisztoly, Horváth Zoltán és a KGP-9 géppisztoly − csak néhány példa a tárlaton megtekinthető kiállítási tárgyak közül…

A terembe lépve elsőnek egy középen a földön elhelyezett 1936 M nehézpuska hívja föl magára a figyelmet. Kétségkívül impozáns darab, roppant erőt sejtető 20 milliméteres lőszere egy közeli vitrinben gubbaszt. A szomszéd teremben modern testvére, az 1980-as évek végén kifejlesztett Gepárd pózol hasonló elrendezésben, amelynek majd’ mindegyik változatát és kísérleti példányait is megszemlélhetjük.

1595949680

Látogatóként az első benyomás pozitív. Jól felfűzött anyag, szépen berendezett tárlat vár itt az érdeklődőre. Nem csalódik, aki a technikai részletek, érdekességek miatt látogat ide, hiszen lehetősége nyílik a Gebauer-féle kényszermeghajtású géppuska mechanikájának tanulmányozására, vagy a Király Pál és csapata által kidolgozott, gyorsított emelővel működő osztott tömegzáras géppisztoly működési elvének megértésére. Bekukucskálhatunk a fegyverek belsejébe, metszetek, szemléltetőeszközök és videovetítés segítik a megértést.

Sőt, nemcsak a szemléltető eszközök vannak segítségemre, hanem Dénes bácsi, a teremőr is, aki mellém szegődik, hogy – amint mondja –, ne csak nézzek, de lássak is. Sok érdekesség rejlik ugyanis a sorok között. A fegyverekhez tapadó történelem és tervezőik személyes története mozgalmas képet fest. Az ország iparosítása, háborúk és forradalmak, politikai cselszövés kavarognak a teremőr által elmondottakban. Az egykor vezető mérnöki tudás, ipari potenciál láttán büszkeség dagasztja keblem – talán sohasem szembesültem még a magyar termékek ilyen fokú nívójával. Világelső tervezés, elmés megoldások, nagyszerű kivitelezés…

1595949680

Természetesen nemcsak én nézelődöm a vitrinek között. Kovács Mór is gyakran jár a Hadtörténetibe, édesapjával. Műszaki érdeklődésére való tekintettel Mórt leginkább a lőfegyverek érdeklik, azok közül is az AK-47-es a kedvence. Kicsit meglepve veszi tudomásul, hogy az általa éppen megcsodált „Kalasnyikovok" már magyar továbbfejlesztések, de nem szokta elolvasni a feliratokat − mondja. A kiállítást azonban így is érdekesnek találja, és természetesen mindenkinek örömmel ajánlja…

Fotó: Szikits Péter és a szerző