Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nincs elveszve Lengyelország

Szöveg: Antal Ferenc |  2013. április 13. 17:27

Katyn története a lengyel nemzet története – hangsúlyozta Vargha Tamás Budapesten április 13-án.

1595952356

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a katyni vérengzés áldozatainak emlékére tartott megemlékezésen vett részt. Arra a több mint húszezer lengyel tisztre emlékeztek, akiket a szovjet hatóságok Sztálin parancsára gyilkoltak meg a második világháborúban.

„A 21. század elejéről szemlélve érthetetlen mindaz, ami abban a távoli erdőben megtörtént" – fogalmazott Vargha Tamás államtitkár, kiemelve annak az ,,ordas" eszmének a kegyetlenségét, amely egy szabad nemzet vezetőivel akart végezni Katyn erdeiben.

Az államtitkár rámutatott: Lengyelország mégsem veszett el, hiszen mindaz, ami a pisztolylövések és a sűrű erdő után következett, az is a lengyel szabadság története, amihez az igazság keresése, a hallgatás falainak áttörése, a tények feltárása, a nemzeti emlékezet lángjainak fellobbanása párosult.

1595952356

Prof. dr. Andrzej Krisztof Kunert, a Lengyel Harc és Mártíromság Emlékét Őrző Tanács főtitkára beszédében úgy fogalmazott: a magyarokat és a lengyeleket mindig is egy különleges kapocs kötötte és köti össze. Felidézte az emlékmű létrehozásának körülményeit, majd kiemelte: Budapest az első főváros Európában, ahol emlékparkot létesítettek a lengyel áldozatok emlékére.

A megemlékezés végén a résztvevők az áldozatok emlékművénél elhelyezték az emlékezés koszorúit. Egyszerre emelték tisztelgésre fegyvereiket a lengyel−magyar díszőrség katonái.

1595952356

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária