Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nyílt „tesióra” a KatonaSuliban

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. március 31. 8:14

Katonai testnevelési és közelharc-bemutatót tartottak a Szolnoki Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola KatonaSuli-programban részt vevő diákjai március 29-én, csütörtökön. A nyílt órát az iskola testnevelő tanárainak munkaközössége szervezte, a foglalkozást Jaksa Tibor önkéntes műveleti tartalékos alezredes, testnevelő tanár vezette.

1595933453
Bemutató foglalkozást tartottak testnevelésből március 29-én a KatonaSuli-programban részt vevő Szolnoki Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola Építészeti és Faipari Tagintézményének diákjai. Az iskolában a 2011/12-es tanévben, szeptembertől két intenzív tantervű osztály és egy vegyes, a város középiskoláiból jelentkezett csoport készül érettségire katonai alapismeretekből. A tantárgyat heti hét órában tanulják, ebből öt óra elmélet és gyakorlat, kettő pedig katonai testnevelés.

A mostani nyílt órára meghívott vendégek előtt a diákok fizikai állóképességüket, alakiasságukat bizonyították, illetve bemutatták az elmúlt fél évben megtanult önvédelmi fogásokat.

A foglalkozás a bemutatón részt vevő negyvenfős szakasz parancsnokának jelentésével kezdődött, menetdalénekléssel folytatódott, a bemelegítés után pedig a rajok négy helyszínen, forgószínpadszerűen hajtották végre a feladatokat.

1595933453
Az ütőfelületek edzését és a kötélen függeszkedést Forgó Attila hallgató vezette, az ütések, fogások, fojtások végrehajtását, az ezek elleni védekezést és az ellentámadást Tóta Imre gyakoroltatta diáktársaival, a formagyakorlatokat Fábi Dávid hallgató irányította, a páros küzdőgyakorlatok végrehajtását pedig szintén a KatonaSuli-program egyik diákja, Gyulai Balázs felügyelte.

A látványos „tesióra" végén Jaksa Tibor bemutatta azokat az önvédelmi fogásokat, amelyeket a diákok a következő hónapokban  tanulnak majd meg: a késsel, a pisztollyal és a bottal történő támadás elleni védekezéseket.

A honvedelem.hu a helyszínen megtudta: a Szolnokon folyó KatonaSuli-program és a katonai alapismeretek tantárgy oktatásának tapasztalataiból tudományos munka is készül. A foglalkozás lebonyolítását az első perctől az utolsóig figyelemmel kísérő Sinka Ildikó főhadnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem mesterszakának végzős hallgatója ugyanis elárulta: ebből a témából írja a szakdolgozatát.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!