„Szabad nép csak egységben képes újraépíteni a jövőt”
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2016. május 19. 18:30„Buda 1849-es visszavívói a szabadság szimbólumává váltak a nemzet emlékezetében, a honvédelem napja pedig hidat képez múlt és jövő között” – hangzott el a honvédelmi tárcával együttműködő társadalmi szervezetek számára rendezett központi ünnepségen május 19-én, Budapesten.
Galéria
„Bizalommal teli társadalmi jövőkép csak olyan történelmi tudatra épülhet, amely tisztában van múltbéli katonai, gazdasági és tudományos sikereink összetevőivel, tényleges súlyával, és amely nemcsak a győzelmekből, hanem a kudarcokból is képes tanulni" – mondta Vargha Tamás. A népek többsége ugyanakkor büszkébb katonai, mint gazdasági sikereire, különösen, ha történelmük során sokszor voltak kénytelenek háborúzni. Mivel a magyar ilyen nemzet, történelmünk 1100 éve a kiemelkedő katonai sikerek története is.
Vargha Tamás felidézte: e sikerek közé tartoztak az 1848-49-es honvédség győzelmei is, amelyekben a magyar katonák a kor egyik legmodernebb hadseregét késztették meghátrálásra. Mindez nem egyedül az ország vagy a haderő, hanem az egyének sikere is volt, akik kibontakoztatták a bennük rejlő kivételes képességeket: ezeknek köszönhetően a korszak forradalmai közül Magyarország maradt legtovább talpon Európában. „E talpon maradáshoz volt szükség a magányos hősökre, akik a megszerzett jogot hitványság, a vesztett ügyet remény nélkül is végigvitték" – emelte ki a miniszterhelyettes.
Vargha Tamás rámutatott: egész nemzetek azonban ritkán kerülnek ilyen állapotba, és nemzeti egység nélkül a magyarnál hatalmasabb nép sem szánhatta volna rá magát arra a lépésre, amit a budai vár ostroma jelentett 1849. május 21-én. E hadisiker erőt adott a csüggedőknek, a honvédek pedig minden cselekedetükkel hozzá akartak járulni a nemzeti egység megteremtéséhez. „Szabad nép csak egységben képes újraépíteni a jövőt, a nemzet- és a magyarságtudatot. Ezért 1992 óta minden évben május 21-én ünnepeljük a honvédelem napját" – mondta az államtitkár.
„Az 1848–49-es hősök életpéldájukkal a szabadság szimbólumává emelkedtek, a honvédelem napja pedig hidat képez múlt és jövő között" – fogalmazott Vargha Tamás. A történelem tanulságai gyermekeinket a béke, a szabadság, a szolidaritás eszméinek megismerésére indítják. „Hisszük, hogy ezen eszmék mentén építik majd tovább a jövőt, mert már bebizonyosodott: nemzetünk jövőjének, életerejének biztosítéka nem lehet más, mint a keresztény szellemiségen alapuló, a béke és a szolidaritás eszméje mentén formálódó, egymás tiszteletén nyugvó nemzeti azonosságtudat" – szögezte le a miniszterhelyettes. „Ez a mai nap tiszteletadás mindazon hősök előtt, akik létrehoztak és adtak nekünk valamit, ami nem múlik el akkor sem, ha pillanatokra néha eltűnik a vaksi kor szemei elől."
A miniszteri és vezérkarfőnöki elismerések átadását követően a Debreceni Helyőrségi Zenekar adta elő ünnepi műsorát.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária