Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szembe kell nézni az igazsággal

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. november 24. 20:53

Újra és újra el kell mondani, le kell írni, tanítani kell az iskolákban a magyar vészkorszakok szenvedéstörténetét, hogy a diktatórikus hatalmaknak soha többé ne legyen lehetőségük faji vagy ideológiai, osztályalapú emberirtásra − mondta Vargha Tamás, a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára november 24-én, Budapesten.

1595945175

November 25-e a magyar kormány határozata értelmében 2012-től fogva a több mint hétszázezer Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rab és kényszermunkás emléknapja. Ennek alkalmából katonai tiszteletadás melletti koszorúzást rendeztek november 24-én a Városligeti fasor 4. számú épületénél, amelyben ma a Derkovits Gyula Általános Iskola működik, 1945 és 1948 között azonban a szovjet állambiztonság börtöne volt.

Beszédében Vargha Tamás hangsúlyozta: emlékezni kell az áldozatokra, a Szovjetunióba hurcolt politikai rabok és kényszermunkások szenvedéseire, azokra, akik sosem térhettek vissza hazájukba, a családjukhoz. „Emlékeznünk kell azokra a malenkij robotra elhurcoltakra, akik erdőirtáson, építkezéseken, bányák mélyén ismerték meg a diktatúra, a kommunizmus ideológiájának embertelen gyakorlatát, hogy azután évek, akár évtized múltán hazatérve némaságra ítéltessenek. Akiktől a létező szocializmus is megtagadta az elégtételt: a tisztesség, a jóság, az emberi méltóság vigaszát. A Kádár-kor Pilátusai hallani sem akartak bűnrészességükről a szenvedéstörténetben" − fogalmazott a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára.

1595945175

„Szembe kell nézni az igazsággal" − hangsúlyozta Vargha Tamás. „Újra és újra el kell mondani, le kell írni, tanítani kell az iskolákban a magyar vészkorszakok szenvedéstörténetét, hogy a diktatórikus hatalmaknak soha többé ne legyen lehetőségük faji vagy ideológiai, osztályalapú emberirtásra. Akik visszatértek az embertelenség világából, akik megrendülten gyászolják szeretteiket és akik döbbenten hallgatják a visszaemlékezők megaláztatásának, megkínzásának történeteit, tegyenek tanúságot az igazságról. Ez a dolgunk a világban".

Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (SZORAKÉSZ) elnöke, a Fidesz országgyűlési képviselője (az emléknap parlamenti beterjesztője) a kommunizmus áldozataira emlékezett. A jelenlévők koszorút helyeztek el az emléktáblánál, majd a Terror Házához vonultak, ahol rövid megemlékezést követően gyertyákat, mécseseket gyújtottak a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok, kényszermunkások, áldozatok emlékére.

Fotók: Galovtsik Gábor