Szó és fegyver
Szöveg: Szabóné Varga Erika zászlós | 2017. május 20. 17:29Az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ (MH CKELMK) öt napon át tartó éleslövészettel egybekötött CIMIC és PSYOPS szakmai, illetve harcászati kiképzést hajtott végre Püspökszilágy lőtéren.
A fegyvereken túl van-e szerepe a szavaknak a béke megteremtésében és megtartásában?
Ezen helyzetek és problémák megoldásában kellett helytállni a szakmai állománynak a különböző bejátszott szituációk szerint. Amíg a CIMIC/PSYOPS támogató taktikai csoportok gyalogos és gépjárműves járőrök tevékenységét gyakorolták – mint például VIP konvoj elleni támadás (IED), illetve kiserejű ellenség elleni fellépés -, addig a parancsnok döntéseit támogató modulok törzsi elemei a nem-kinetikus okmányokat készítették el, azaz jelentéseket írtak és értékeléseket, elemzéseket készítettek.
A szavak erejének is nagy szerepe volt a gyakorlások során, hiszen a CIMIC Ház üzemeltetésekor, valamint külső találkozók alkalmával a legjobb tárgyalástechnikai tudásukat kellett alkalmazniuk, hogy megoldják a „fenyegetőző hadúr", vagy az „ellentételezést váró faluvezető", esetleg a „furcsa kéréssel érkező helyi lakos" problémáját, amelyek az előre elkészített szcenárió alapján bőven akadtak.
A taktikai csoportok szakmai, harcászati munkáját nemcsak tapasztalt hazai, de külföldi mentorcsoport is irányította és segítette.
E képzés egyben felkészítés is volt az ősszel az MH CKELMK szervezésében megrendezésre kerülő „SOFT CAPS 2017" nemzetközi nem kinetikus gyakorlatra.
Fotó: a szerző felvételei