Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tavaszi Emlékhadjárat Jászdózsán is

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. április 3. 15:35

Az ország számos településéhez hasonlóan a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jászdózsán is megemlékeztek az 1849-es dicsőséges tavaszi hadjárat 163. évfordulójáról. Immár negyedik esztendeje szervezi közösen Jászdózsa Község Önkormányzata és a helybeli Bozóky János Általános Iskola április 3-án a hagyományos ünnepségét.

1595933732
Kedd reggel szentmisét tartottak a tavaszi hadjáratban elhunyt hazafiakért a jászdózsai római katolikus templomban. Ezalatt a tanulók már jókedvűen gyülekeztek iskolájukban. Sokan öltöttek nemzetőrruhát vagy éppen hagyományőrző honvédöltözéket. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Rakó József, a Magyarország Felfedezői Szövetség országos elnöke is.

A toborzás pontosan 9 órakor kezdődött a főtéren, ahová karikás ostorok pattogása közben megérkeztek a Kossuth Lajos Toborzó Zászlóalj katonái Basa László katonai hagyományőrző százados, a Magyar Hagyományőr Világszövetség tiszteletbeli elnökségi tagja vezetésével. A jelentkezők a népfölkelők soraiból kerültek ki, akik a helyszínen rögvest át is estek az alapkiképzésen.

Meglepetésre ezúttal Kossuth Lajos személyesen is megjelent − Kossuth apánkat Szabó Antal kecskeméti iskolaigazgató személyesítette meg. Lelkesítő beszédét e szavakkal fejezte be: „A népek harca legyőzhetetlen. Éljen a hon!"

Ezt követően az újoncok esküt tettek, majd aláírásukkal is hitelesítették a haza védelme iránti eltökéltségüket. A falu „akkori bírája", azaz dr. Szerencsés István jelenlegi polgármester zászlót adományozott a katonáknak, akik hamarosan indultak is a szomszédos Jászjákóhalma településre, mint annak idején, 1849-ben. Onnan pedig Jászberénybe, majd másnap a tápióbicskei csatába, hogy megküzdjenek az ellenséggel.

Az egykori legendás 65. Jászkun Honvéd Zászlóalj ismét életre kelt. Katonái annak idején, több győztes csata után egészen Budáig jutottak. Hősiességükért számos elismerést kaptak, ám nagy árat fizettek érte: hősi halottak százaival, Arad után pedig súlyos megtorlásokkal, börtönévekkel. Csupán Jászdózsa, amely 68 honvédőt adott akkor a hazának, több eltűnt mellett hat fiát veszítette el.

1595933732
Róluk koszorúkkal emlékeztek meg. Az emlékműnél 1848–49 hősei előtt Szerencsés István polgármesteren és Bollók György jászkapitányon kívül a helyi hagyományőrző szervezetek és a polgárőrség képviselői is lerótták kegyeletüket.

Jászdózsa polgármestere az emlékezés fontosságáról beszélt: „Emlékezni fontos, és egyre fontosabb. Örömmel mondhatom, hogy nemcsak nálunk, Jászdózsán vagy a Jászságban gondolják így, de országszerte, sőt határainkon túl is. Március 15-ét Erdélyben ünnepeltük, testvértelepülésünkkel, Csíkszentivánnal, és állíthatom, hogy feledhetetlen volt. Nálunk a gyerekek, a fiatalok között mind többen vannak, akik már hetekkel a tavaszi hadjárat kezdete előtt unszolják szüleiket, hozzátartozóikat, hogy vegyenek részt ők is ezen a többnapos rendezvénysorozaton. Tény az is, hogy iskolásaink egyre szívesebben és alaposabban tanulják történelmünket, egyre inkább érdekli őket a hagyományőrzés, s ebben aktívan részt is vesznek. Mi, felnőttek pedig mind szívesebben veszünk részt ebben gyerekeinkkel, unokáinkkal együtt" – fogalmazott.

Április 3-án Jászdózsán egész délelőtt zajlott a huszárkonyha-főzőverseny, ahol – a hétköznap ellenére is – tucatnyi bográcsban, üstben rotyogott a korabeli receptek alapján készülő étel, mialatt az érdeklődőket, vendégeket sütemények, pogácsák, kalácsok és borkóstoló várták.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!