Tovább bővítették ismereteiket az attasék
Szöveg: Kovács Dániel | 2014. november 29. 14:17Ismét attasélátogatáson vehettek részt a Magyarországon akkreditált véderő-, katonai és légügyi attasék november 25−27. között Budapesten, Veszprémben, valamint Kolontár térségében.
„Átlagosan kéthavonta szervezünk látogatásokat különböző alakulatokhoz. Ez egyaránt fontos a Magyar Honvédségnek és nekünk, mivel ezek az alkalmak lehetőséget adnak a tapasztalatok kicserélésére" − mondta a honvedelem.hu kérdésére Iuliu Lucaci ezredes, román véderőattasé, a budapesti katonai attasétestület doyenje.
A fővárosban kezdődött az attasék programja. November 25-én, kedden a katonadiplomaták először a Parlamentbe látogattak el, majd megtekintették a Magyarok Nagyasszonya-sziklatemplomot a Gellért-hegyen, amely a szülőföldjére hazatelepülő egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok számára készült.
November 26-án, szerdán először az MH 54. Veszprém Radarezredet és az MH Légi Vezetési és Irányítási Központot látogatták meg az attasék, ahol több előadást is meghallgattak a központ által használt haditechnikai eszközökről, többek között a P−37, az SZT−68U, és a P−18 rádiólokátor-állomásokról, valamint arról, hogy az elmúlt években milyen jelentős fejlesztések valósultak meg hazánkban a radartechnika területén. Szó esett arról is, hogy már telepítették Békéscsabán, majd Bánkúton és Medinán az új, háromdimenziós radarokat. A medinai radar építését egy kiváló rövidfilmen is végigkövethették az attasék. Az előadások után a szervezők megmutatták a bázis múzeumát is.
Délután a 11. radarszázad életét és technikai eszközeit, felszereltségét térképezhették fel Kupon, ahol működés közben is megfigyelhettek több különböző radart. Az egész napos elfoglaltságot kulturális programok tették teljessé.
A háromnapos út utolsó napján Kolontárra látogattak az attasék, ahol a HM Védelmi Hivatal közreműködésével megismerhették a 2010-es vörösiszap-katasztrófa körülményeit. Tili Károly, a település polgármestere beszámolt nekik a katasztrófa körülményeiről, és arról, hogyan élték meg azt a napot, amikor a vörösiszap elborította a falut. Szó esett arról is, hogy milyen lépéseket tett a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság a kármentesítés érdekében, illetve a katonai szerepvállalásról. Az előadások után a katonadiplomaták megnézték többek között az átszakadt gátat, majd azokat a házakat is, melyeket azok számára építettek, akiknek a vörösiszap tönkretette az otthonát.
Fotók: Dévényi Veronika és a szerző felvételei