Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ütközet a Tisza partján

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. március 6. 7:28

Ágyúdörgéstől, puskalövésektől és kardcsörtetéstől volt hangos a hó borította Tisza-parti sétány március 3-án Szolnokon: a honvéd hagyományőrzők ismét felidézték az 1848/49-es szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik legdicsőségesebb ütközetét, a szolnoki csatát. A hadijáték főparancsnoka Udovecz György hagyományőrző ezredes volt.

1599182731
Lengyel, cseh és magyar hagyományőrzők csaptak össze az ország egyik legjelentősebb hadijátékán, a most huszonkettedik alkalommal újrajátszott szolnoki csatában. A látványos rendezvény lebonyolítását a város önkormányzata mellett a Honvédelmi Minisztérium, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, a Jászkun Magyar Királyi Honvédkultúra Alapítvány és az Aba-Novák Kulturális Központ támogatta.

A korabeli egyenruhákba öltözött, korhű fegyverekkel felvonuló csapatok többsége délelőtt érkezett a városba, a csatára fegyverkarbantartással, az egyenruhák csinosításával és alaki foglalkozásokkal készültek. Délután három órakor pedig dr. Koller József dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka engedélyt adott a harc megkezdésére.

1599182731
A hadijátékon tizenhat hagyományőrző egyesület és alapítvány 120 gyalogos- és tüzérkatonája vett részt, a lovasságot képviselő huszárok tizenhatan voltak, az osztrák és a magyar csapatok hét ágyúval vonultak fel. A rendhagyó történelemóra eseményeit dr. Kedves Gyula ezredes, hadtörténész magyarázta el a márciusi télben a sétány lépcsőin didergő érdeklődőknek.

A látványos bemutató a honvédek lendületes rohamával kezdődött, amelyet a várost bitorló császáriak képtelenek voltak megállítani. A lovasság és a tüzérség is derekasan helytállt, végül szuronyroham és kézitusa döntötte el a csata kimenetelét – az ütközet természetesen idén is a magyarok győzelmével ért véget.

Fotó: a szerző felvételei