Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vártörténeti séta a kulturális örökség napjain

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. szeptember 16. 8:09

Idén szeptember 15–16-án rendezték meg a kulturális örökség napjai elnevezésű programsorozatot, amely az Európa Tanács védnökségében immár negyvennyolc országban zajlik, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A fővárosban, a budai Várban több rendezvény is kapcsolódott a kétnapos programhoz. Ezek egyike volt a szombaton és vasárnap egyaránt megtartott vártörténeti séta.

A történelmi múltunk iránt érdeklődők „rohama" vette be a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumot (HM HIM), akik  először vártörténeti sétát tettek, majd hódoltság korabeli várvédő, illetve huszárfegyverekkel ismerkedhettek meg. Mindezt Bajáki Bernadett múzeumpedagógiai osztályvezető-helyettes had- és művelődéstörténeti, építészeti csemegéi és sztorijai „fűszerezték".

A nyílt nap látogatói – főleg diákok – megtudhatták, mi a bástya és a rondella vagy a szablya és a kard közötti különbség, hol törtek be először a keresztény hadak a budai Várba 1686-ban, és hogy a cséphadarós, hadi kaszás, keresztes Kapisztrán János nándorfehérvári hősiessége a mának is üzen: „Nándor kőfalain megtörted a végveszedelmet. Szent vezetőnk, győzd meg mostani elleneink".

1595941557

Elolvashatták a Buda 1686-os visszafoglalásakor katonái élén elesett utolsó budai pasa iránti tiszteletsorokat is: „Hősi ellenfél volt, békesség vele". A közelben megnézhették azt a nemzeti trikolórt, amely a Kossuth téri állami zászló „testvére", és szintén ünnepélyesen vonják fel.

A Mária Magdolna-torony is budavári nevezetesség: az 1686-os ostromban hősi halált halt katonák emlékére épült templom maradványa.
Az érdeklődők megtudhatták, hogy a hadtörténeti intézet helyén hajdan palánkvár, előtte vásártér állt.

A HM HIM márványtermében Vágó Pál híres huszártörténeti falfestménye nyűgözött le gyermeket, felnőttet egyaránt.

A Tóth Ágoston-teremben az oszmán kori várvédők viseleteinek, fegyvereinek – sodronying, páncélsisak, szablya, buzogány, pajzs, elöltöltős puska – másolataiból összeállított minikiállítás lepte meg a látogatókat, akik akár ki is próbálhatták azokat.

Fotó: Galovtsik Gábor