Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Veszélyes anyagok, tűz, együttműködés

Szöveg: Antal Ferenc |  2015. április 24. 7:19

Közös katasztrófavédelmi gyakorlatot tartottak az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB), illetve a katasztrófavédelem szakemberei Pusztavacson és Táborfalván, április 22-én. A gyakorlat célja az volt, hogy a katasztrófavédelmi szakemberek jobban megismerjék a Magyar Honvédségnél rendszeresített veszélyes anyagokat, illetve azok működését és hatásait.

1595992520

A gyakorlatot Baráth István dandártábornok, az MH Logisztikai Központ (MH LK) parancsnoka és Oláh Péter tűzoltó őrnagy, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője Pusztavacson nyitotta meg.

„Minden évben tartunk közös együttműködési gyakorlatokat a különböző veszélyes anyagot tároló bázisainkon, abból a célból, hogy az esetlegesen érintett civil lakosságot vagy a bázis állományát, javait biztonságosan kimenekítsük. A célunk az, hogy egyre magasabb szintre emeljük ezeket a gyakorlatokat, tehát a Pest megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és az MH Logisztikai Központ szintjére, hiszen rengeteg együttműködési pontunk van a katasztrófavédelemmel, Pest megyével és más megyékkel is. Gondolok itt akár az elmúlt évek árvízi munkálataira vagy a vörösiszap katasztrófára" – mondta el a közös gyakorlaton a honvedelem.hu kérdésére válaszolva Baráth István dandártábornok.

1595992520

„Jó döntéseket, jó beavatkozásokat csak akkor lehet véghezvinni, ha megvan a kommunikáció a szervezetek között" – hangsúlyozta az együttműködés szükségességét Oláh Péter tűzoltó őrnagy. Hozzátette: az a cél, hogy Pest megye összes tűzoltósági felügyelője olyan speciális ismeretanyagot szerezzen a különböző robbanóanyagok viselkedéséről, fizikai paramétereiről, amelyet a későbbiekben a különböző katasztrófavédelmi helyzetek során alkalmazni tud.

A megnyitót követő elméleti foglalkozás során a résztvevők megismerkedhettek a Magyar Honvédségben rendszeresített harcanyagok kezelésével, tulajdonságaival, viselkedésével. Ezután hatásbemutatót tartottak, amelyen Boros Sándor alezredes, az MH ARB Harcanyagbevizsgáló Osztály vezetője bemutatta a különböző lőporok, robbanóanyagok, lőszerek és gyújtószerek viselkedését.

1595992520

A katonák és a katasztrófavédelmi szakemberek együttműködésének elmélyítése Táborfalván folytatódott, ahol – egy elképzelt szituáció szerint – egy honvédségi objektum pincéjében, hegesztési munkálatok során, tűz keletkezett. Az épület szellőzőrendszerén keresztül a tűz hamar átterjedt a földszinten lévő irodahelyiségekre is. A honvédségi tűzoltó raj a riasztás után két perccel ugyan megkezdte az épületben rekedt sérült felkutatását és mentését, de a tűz gyors terjedése miatt szükségessé vált a Dabasi Hivatásos Tűzoltóság és a Lajosmizsei Önkormányzati Tűzoltóság riasztása is.

A beérkező dabasi egység parancsnoka a helyszínen átvette a parancsnokságot a honvédségi tűzoltó raj parancsnokától és közösen kezdték meg a tűz felszámolását. Folyamatos rádiókapcsolatot tartva, a honvédségi tűzoltók a főbejáraton keresztül behatolva a sérültet kimentették, a másik egység pedig két irányból a pincén keresztül jutott az épületbe, ahonnan egy gázpalackot szállítottak biztonságos helyre.

1595992520

Terék Tamás alezredes a pusztavacsi bázis megbízott bázisparancsnoka elmondta: ugyan a létesítményi tűzoltók és a katasztrófavédelem tűzoltói más-más tapasztalattal rendelkeznek, a két tűzoltóság már több gyakorlaton is bizonyította, hogy a két szervezet kiválóan képes együtt dolgozni.

A gyakorlat zárásaként Vad Tibor tűzoltó hadnagy a Dabasi Hivatásos Tűzoltóság parancsnoka és Válent István zászlós az alakulat létesítményi tűzoltóságának parancsnoka jóra értékelte a feladat végrehajtását.


Fotó: Galovtsik Gábor