Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A feszültség a történelmi múltra vezethető vissza

Szöveg: Takács Vivien |  2013. szeptember 6. 14:40

Az újságok és a hírportálok „miniháborúként” definiálják a Gibraltár kapcsán kirobbant angol−spanyol konfliktust. Mennyire komoly a helyzet a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán határának számító, mindössze 6,4 négyzetkilométeres sziklán? A kérdést a térséggel foglalkozó szakértőnek tettük fel.

„Történelmileg a gibraltári terület a spanyol állam része volt, de már nagyon régen kiszakadt a spanyol szuverenitás alól, ennek ellenére Spanyolországnak még mindig van ambíciója arra, hogy megpróbálja valahogyan visszaszerezni Gibraltárt" – mondta el a honvedelem.hu-nak dr. Lattmann Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.

1595959524

A szakértő hozzátette: „A Spanyolország és Gibraltár közötti feszültség történelmi múltra tekint vissza, ugyanis egészen 1704-ig az akkori gibraltári terület a spanyol állam területe volt. 1704-ben a spanyol örökösödési háború során foglalta el egy közös angol−holland hadsereg. A spanyolok a XVIII. század folyamán többször, fegyveres erőszakkal vissza akarták foglalni a területet, de sorra kudarcot vallottak."

A jelenlegi állás szerint a gibraltári területen élő lakosság nem akar Spanyolországgal újraegyesülni, míg a spanyol politikának általában csöndes, de azért alapvető álláspontja az lett, hogy valahogy visszaszerezzék ezt a területet – emelte ki dr. Lattmann Tamás.

Az alig egy hónapja kirobbant vita okául az szolgált, hogy Spanyolország nem nézte jó szemmel, ahogy Gibraltár egy mesterséges szigetet kíván létrehozni, ezzel állítólag korlátozva a spanyolok halászatát.
A spanyol külügyminiszter, José Manuel García Margallo több úton is megnehezítené a gibraltári lakosok életét. A külügyminiszter kötelezné a határon átkelő személyeket arra, hogy 50 eurót fizessenek, továbbá szigorúbb adóellenőrzések érhetik azon gibraltári lakosokat, akik rendelkeznek Spanyolországban ingatlannal, valamint elrendelhetik a spanyol légtér lezárását az olyan repülőgépek előtt, amelyek a gibraltári repülőtéren akarnának leszállni.

1595959525

A szakértő elmondta, hogy ezek a korlátozások „tiltott diszkriminációt valósíthatnának meg, amelyek az európai jogrendben nem megengedhetőek". Hozzátette: „amennyiben ezeket az intézkedéseket Spanyolország megpróbálja a gyakorlatba átültetni, akkor ez nemzetközi jogi vitaként is megjelenhet Nagy-Britannia és Spanyolország között, és természetesen a gibraltári lakosság a brit kormányzat támogatása mellett minden eszközzel megpróbálja megakadályozni, hogy ezek a korlátozások sikeresek legyenek."


Fotó: internet