Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A NATO-partnerségi kapcsolatokat tekintették át a veszprémi biztonságpolitikai konferencián

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. október 10. 15:51

A katonai partnerség fontosságát emelte ki az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka azon a biztonságpolitikai konferencián, amelyet Magyarország NATO-csatlakozásának 15. évfordulója alkalmából rendeztek október 10-én, pénteken a veszprémi Pannon Egyetemen.

Fucsku Sándor vezérőrnagy a NATO és partnerországai együttműködéséről szólva hangsúlyozta, hogy a NATO partnerországainak különbözőek az elvárásaik, míg például Macedónia szeretne az észak-atlanti szervezet tagjává válni, Izrael vagy Mauritánia a konzultációra, a képzésre tart igényt.
A 28 tagállamból álló NATO-nak 41 országgal van partnerségi megállapodása.

Kecskeméthy Klára ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára azt mondta: a NATO-tagállamok és a partnerországok eltérő geopolitikai helyzetben vannak. A NATO-partnerség céljai az idők folyamán változtak – tette hozzá -, de a nemzetközi biztonság, a liberális és demokratikus elvek védelme állandó feladat.

Garaczi Imre, a Pannon Egyetem docense napjaink tétjének nevezte azt, hogy a NATO képes-e kezelni azokat a geopolitikai küzdelmeket, amelyek az euroatlanti világban folynak, és ezek nem vezetnek-e a NATO, illetve az Egyesült Államok vezető szerepének csökkenéséhez.

Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes, volt vezérkari főnök a szeptemberi walesi NATO-csúcsról azt mondta, hogy az orosz-ukrán válság helyezte reflektorfénybe. A walesi csúcs témái közül kiemelte a válságkezelési képesség javítását.

Gazdag Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára Magyarország NATO-csatlakozásának folyamatát felelevenítve a rendszerváltás szerves járulékának nevezte Magyarország közeledését az észak-atlanti szervezethez, az akkori politikai közgondolkodásról szólva pedig azt mondta: „meggyőződéssé vált, hogy Magyarországnak a nyugati blokknál kell lehorgonyoznia".