Az iszlamisták harcterei
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. január 13. 19:07Nyugat-Afrikától Délkelet-Ázsiáig a világ számos régiójában működnek iszlamista terrorszervezetek, amelyek véres támadások elkövetésével igyekeznek kiterjeszteni hatalmukat.
Az Afganisztánnal szomszédos PAKISZTÁNBAN is tevékenykednek tálib szélsőségesek. Az iszlámábádi kormány nemrég magas vérdíjat tűzött ki ottani szervezetük, a Tahrík-e-Talibán vezetőinek fejére.
JEMENBEN már hosszabb ideje tevékenykednek iszlamista szélsőségesek. Jemeni és szaúd-arábiai iszlamisták 2008-ban megalapították az Arab-félsziget al-Kaidája (AQAP) nevű szervezetet, amely az országban számottevő területet hódított meg. Az iszlamista csoport hátországként és kiképzőtábornak használja a hegyek és sivatagok uralta országot. A jemeni hadsereg keményen lép fel az iszlamisták ellen, az Egyesült Államok dróntámadásaival kisegítve. Az iszlám szunnita irányzatát követő al-Kaida emellett a síita húszi milíciákkal is harcban áll Jemenben.
SZÍRIÁBAN és IRAKBAN a magát Iszlám Államnak (IÁ) nevező terrorcsoport arra használja fel a szíriai polgárháborút, hogy harcosokat toborozzon és kiterjessze hatalmát. Tavaly a szunnita fegyveresek Irak kiterjedt területeit vonták ellenőrzésük alá és támadást indítottak a síita dominanciájú központi kormányzat és az észak-iraki kurd autonóm területek ellen. Az Iszlám Állam mellett más szélsőséges szunnita fegyveres csoportok is aktívak az országban, így például az an-Nuszra Front.
SZOMÁLIA, a polgárháború dúlta kelet-afrikai ország terroristák toborzóhelyévé vált. Az al-Shabaab milícia Afrika szarván egy önálló iszlám államot akar létrehozni, amelynek egy világméretű „szent háborúban" (dzsihád) is részt kell vennie a terrorszervezet szerint. 2011-ben a szomáliai hadsereg az Afrikai Unió (AU) csapataival közösen kiűzte a szélsőségeseket a fővárosból, Mogadishuból. Annak ellenére, hogy ezen felül további vereségeket is elszenvedett, a milícia továbbra is nagy területeket tart ellenőrzése alatt Szomália középső és déli részén, és támadásokat hajt végre a Szomáliával szomszédos országokban.
NIGÉRIÁBAN a Boko Haram terrorszervezet kapcsolatokat tart fenn az al-Kaida észak-afrikai csoportjaival és a nyugat-afrikai ország muszlim többségű északi részén évek óta egy iszlám állam létrehozásának céljával folytat fegyveres harcot. A Boko Haram név jelentése: „a nyugati oktatás bűn".
MALI északi részét 2012-ben megszállták az Anszár ad-Dín (A Hit Védelmezői) csoport körül tömörülő iszlamisták, tuareg felkelőkkel közösen. Az iszlamisták, akikről úgy tudni, hogy kapcsolatban vannak a Földközi-tenger partvidékének iszlám területein működő al-Kaida-csoportokkal, egy fundamentalista iszlám államot akarnak létrehozni és terrorizálják azokat, akik a nyugati szokásokat követik. Miután megszállták Timbuktut, ott több száz éves szentélyeket romboltak le. Francia és afrikai csapatok összefogásával sikerült jelentősen visszaszorítani őket a régióban, de elvétve továbbra is előfordulnak összetűzések a biztonsági erőkkel.
A FÜLÖP-SZIGETEKEN Mindanao szigetén 1991-ben radikális muszlimok megalapították az Abu Szajjaf terrorista csoportot, amely rajtaütések és emberrablások sorozatával próbálta kikényszeríteni egy önálló állam létrejöttét. 17 évnyi tárgyalási folyamatot követően a kormány és egy másik muzulmán lázadó szervezet, a Moro Iszlám Felszabadítási Front (MILF) 2014 márciusában békét kötött egymással és megállapodtak egy autonóm régió megalakításáról. A szabotőröket és a megmaradt fegyveres csoportokat Benigno Aquino államfő óva intette attól, hogy meghiúsítsák a megállapodást, ami például az Abu Szajjaf emberrablásai és a Dzsamaa Iszlamíja támadásai révén történhet meg. Ez utóbbi, elsősorban Indonéziában működő, de feltehetően a Fülöp-szigeteken is sejtekkel rendelkező csoport szintén iszlám államot akar létrehozni.
EGYIPTOMBAN a Sínai-félszigeten az Anszár Beit al-Makdisz (Jeruzsálem Védelmezői) tevékenykedik. Október végén ez a csoport jelentkezett egy öngyilkos merénylet elkövetőjeként. A támadásban 30 katona halt meg. A csoport a támadásait bosszúnak szánja azért, hogy az iszlamista Mohamed Murszi hatalmának megdöntésekor a volt egyiptomi államfő mintegy ezernégyszáz támogatóját ölték meg.