Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy hét a biztonságpolitika jegyében

Szöveg: Galambos Sándor |  2016. augusztus 2. 11:40

Véget ért a XVII. Euroatlanti Nyári Egyetem. A kurzus hallgatóinak aktív részvételét július 29-én dr. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Központ igazgatója, a nyári egyetem rektora és Aulechla József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Kulturális és Rekreációs Igazgatóságának igazgatója köszönték meg.

1596017458

Nyolcvan hallgató végezte el sikeresen az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Kulturális és Rekreációs Igazgatóságának szervezésében az Euroatlanti Nyári Egyetem egyhetes kurzusát Szolnokon, az ENSZ Békefenntartó Műveletek Főosztálya által is elismert MH Béketámogató Kiképző Központban.

Magyarország NATO-csatlakozása óta ez már a 17. ilyen továbbképzés volt, amelyen neves biztonságpolitikai szakértők részvételével a hallgatók előadások, szemináriumok, válságkezelő szimulációk keretében behatóan ismerkedhettek meg többek közt a nemzetközi biztonsági környezet folyamataival, a jelenkor meglévő és lehetséges konfliktusaival, a NATO és az Európai Unió tevékenységével, globalizált világunk eseményeinek és folyamatainak stratégiai értelmezésével, a kulturális különbségek hatásaival és a magyar biztonságpolitika irányvonalaival. A képzés során megszerzett tudást, készségeket a résztvevők a későbbi tanulmányaik során, szakmai munkájukban hasznosíthatják.

1596017458

A széles körű érdeklődésnek köszönhetően idén is maximális létszámmal zajlott a képzés, amelyen a Magyar Honvédség tisztjei, altisztjei, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói, doktoranduszai, köztisztviselők és közalkalmazottak, közművelődési és humán szakemberek, a társ fegyveres testületek képviselői, a honvédelem ügye iránt elkötelezett, a KatonaSuli-programban részt vevő tanárok, a téma iránt érdeklődő egyetemisták, főiskolások és – első alkalommal – ügyészek vettek részt.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által akkreditált nyári egyetem hallgatói délelőttönként előadásokat hallgattak, délutánonként pedig panelbeszélgetéseken és szemináriumokon ütköztették a véleményeiket. Idén először egy teljes napi program – előadások és panelbeszélgetések − angol nyelven folyt.

1596017458

A nyári egyetem résztvevőit Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka köszöntötte, majd a hallgatók a világ nagyhatalmainak helyzetét elemezték. A második napot a posztszovjet térségnek szentelték, utána pedig egy közel-keleti nap következett. Csütörtökön az előadások és a panelbeszélgetések angol nyelven zajlottak − a varsói NATO-csúcstalálkozó várható hatásait, következményeit beszélték át, a záró nap pedig Magyarország biztonságpolitikájáról, hazánk missziós szerepvállalásairól szólt.

A zsúfolt programok mellett azonban a hallgatóknak egy kis kikapcsolódásra is lehetőségük nyílt: látogatást tettek az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison, ahol egy statikus bemutató keretében a helyőrségben állomásozó alakulatok fegyvereit és technikai eszközeit ismerhették meg.

1596017459

Dr. Tálas Péter, az egyetem rektora a kurzus egyik sikereként azt emelte ki, hogy ebben az évben is sok katona hallgatója volt a nyári egyetemnek. Ennek a hatása pedig a közös munka eredményességén, az intenzív beszélgetések, viták mélységén és színvonalán is érzékelhető volt. Egy-egy aktuális biztonságpolitikai problémát ugyanis sok esetben másként közelítettek meg a „civilek", a határon túlról érkezett vendéghallgatók és a hazánk szuverenitását alapvetően garantáló Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses tagjai.

Az előadásokat Tálas Péter, Szunomár Ágnes, Matura Tamás, Marton Péter, Sz. Bíró Zoltán, Deák András, Rácz András, Póti László, Wagner Péter, Ablaka Gergely, N. Rózsa Erzsébet, Szalai Máté, Egeresi Zoltán, Marsai Viktor, Péczeli Anna, Csizmazia Gábor, Ondrejcsák Róbert, Agnieszka Legucka, Fabian Baxa, Szenes Zoltán nyugállományú vezérezredes, Boldizsár Gábor ezredes és Rábai György tartották.

1596017459

Fotó: Bába Melinda és a szerző