Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

EU elnökség: egyszerre felelősség és páratlan lehetőség a Magyar Honvédség számára a stratégiaitól a taktikai szintig

Szöveg: Honvédelmi Minisztérium | Fotó: Kormány Gábor |  2024. július 4. 13:57

Magyarország egy olyan kritikus időszakban veszi át az Európai Unió Tanácsának elnökségét, amikor összetett biztonsági környezetben kell navigálnunk, s amikor a védelem kiemelt helyet foglal el az EU napirendjében – fogalmazott dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Magyarország brüsszeli nagykövetségén, július 3-án, szerdán. A magyar elnökség javaslatára a katonai bizottság képviselői az Európai Unió történetében először nem Brüsszelben, hanem egyik tagállamban tanácskoznak, így hazánk ad otthont októberben ennek a rangos eseménynek.

20240703_brusszel_KG013

Dr. Böröndi Gábor vezérezredes az Európai Unió Katonai Bizottsága képviselői számára rendezett katonadiplomáciai rendezvényen elmondta: az idei év azért is kiemelt jelentőségű Magyarország számára, mert a július elsején kezdett második elnökséggel ünnepeljük uniós tagságunk huszadik évfordulóját. „A magyar EU-elnökség egy olyan időszakban valósul meg, amikor azt európai stratégiai környezet erősebb és proaktívabb Európai Uniót kíván a biztonság és a védelem területén” – húzta alá. Hozzátette: az európai védelmi politika megerősítése a december 31-ig tartó magyar elnökség egyik fókuszterülete.

Magyarország az unió „Stratégiai Iránytű” nevet viselő cselekvési tervében meghatározott célkitűzések előmozdítását, illetve 2025 évi határidejére történő megvalósítását tűzte ki céljául. „Programunk középpontjában az Európai Unió közös biztonság- és védelempolitikájának megerősítése áll, amely a gyakorlatban az uniós válságkezelési eszközök megerősítését, a képességfejlesztés hatékonyságának fokozását, illetve a versenyképes és innovatív európai védelmi technológiai és ipari bázis kiépítését takarja” – ismertette.

20240703_brusszel_KG004

Az elnökség katonai feladatai kapcsán a Honvéd Vezérkar főnöke kiemelte: a magyar fél hozzájárul az Európai Unió gyorstelepítésű képessége keretében lengyel és német vezetéssel létrehozott lengyel és német harccsoportokhoz és támogatja a Katonai Tervezési és Végrehajtási Képesség (Military Planning and Conduct Capability, MPCC) átfogó fejlesztését. A vezérezredes hangsúlyozta a biztonság 360 fokos megközelítését, mely miatt a Nyugat-Balkán továbbra is Európa és hazánk kiemelt prioritású térsége A magyar elkötelezettség bizonyítéka, hogy dr. Sticz László vezérőrnagy személyében az idei évtől magyar parancsnoka van az EUFOR Althea műveletnek.

Amellett, hogy Magyarország elkötelezett a közös biztonság- és védelempolitikai missziók és műveletek folyamatos támogatásban, az új képességek kialakítása érdekében a Magyar Honvédség őszi, „Brave Warrior” gyakorlatát az EU „Integrated Resolve” ezévi gyakorlatához kapcsolják. A magyar EU elnökségi időszak további prioritása az Állandó Strukturált Együttműködés (Permanent Structured Cooperation, PESCO) és az Európai Védelmi Ügynökség (EDA), mint az együttműködésen alapuló közös képességfejlesztési erőfeszítések központi elemei.

A magyar elnökség elő fogja mozdítani az európai védelmi technológiai és ipari bázis megerősítésére irányuló erőfeszítéseket, támogatja az európai védelmi ipari stratégiával és a javasolt európai védelmi ipari programmal kapcsolatos munkát.

20240703_brusszel_KG016

Robert Brieger vezérezredes, az Európai Unió Katonai Bizottságának elnöke beszédében hangsúlyozta: Magyarország intenzív és részletes előkészítés után vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. Mint mondta, hazánk vállalásai és prioritásai tökéletesen illeszkednek az EU Katonai Bizottságának napirendjébe. Az EU Katonai Bizottságának vezetője úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió gyorstelepítésű képessége a gazdasági és politikai egyesülés jövőbeli katonai eszköze, amely minden forgatókönyv és dimenzió esetén sikeres lehet, miután 2025 végére elérheti teljes kapacitását.

Sándor Tamás vezérőrnagy, Magyarország NATO és EU katonai képviselője elmondta: az EU-elnökség nagy lehetőséget teremt a Magyar Honvédség részére. „A nemzetekkel való együttműködés a stratégiai szinttől a katonai szervezetek szintjén rendkívül széles spektrumú” – szögezte le.