Európa válságkezelése
Szöveg: Révész Béla | 2016. november 19. 8:26Biztonságpolitikai konferenciát tartottak a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban november 18-án, pénteken.
A Nemzetközi válságok, nemzetállami válaszok – Hogyan képes Európa reagálni a külső és belső válságokra című szimpóziumot az Euroatlanti Nyári Egyetem folytatásaként rendezték meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Központ (NKE SVKK) és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár közös szervezésében.
A konferencián, ahol Szijártó Richárd alezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár megbízott törzsfőnöke köszöntötte a jelenlévőket, dr. Tálas Péter tartott bevezető előadást. Az NKE SVKK központvezetője elmondta: az elmúlt huszonöt évben egyre nagyobb mértékben alakultak ki válsághelyzetek Európában, illetve az Európai Unión belül is, s ez a folyamat napjainkig tart, sőt, a migránsválsággal és a Brexittel csak erősödik. Mindez a bipoláris világrend megszűnésével, ezzel párhuzamosan a nemzetközi rendszer átalakulásával kezdődött. A biztonságpolitikai szakértő utóbbi kapcsán három fő tényezőt említett: a hatalmi vákuumot új hatalmak próbálják betölteni, a nemzetközi konfliktusok helyett az országokon belüli háborúk dominálnak, és színre léptek a nemzetközi rendszer hatalomra szert tett, nem állami szereplői.
Tálas Péter rámutatott: jelen pillanatban azt láthatjuk, hogy Európa, az Európai Unió nem képes érdemben és határozottan reagálni a kialakult válsághelyzetekre. „Az egyik fő kérdés, hogy miért nem képes kezelni az Unió a konfliktusokat?" – mondta az NKE SVKK központvezetője. Véleménye szerint az alapprobléma az Európai Unió intézményrendszerének fonákságában rejlik. „Amikor létrehozták az európai intézményeket, senki nem gondolt arra, hogy azokat válsághelyzetben lehet-e, és ha igen, milyen módon lehet alkalmazni. A közös megoldás és álláspont kialakítása jelenleg lassú és nehézkes. A migránsválság bebizonyította, hogy az Európai Unió hatékonyan és gyorsan képtelen kezelni a helyzetet. Az egyetlen megoldás a válságkezelésekre egy egységes európai rendezési elv és annak kivitelezése lenne, a közelmúlt történései azonban nem egészen ezt tükrözik" – mondta Tálas Péter.
A konferencián az érdeklődők többek között az afrikai migrációs helyzetről, s az arra adandó lehetséges európai válaszokról, az EU szerepéről a szír válság megoldási kísérleteiben, a török-európai kapcsolatokról, a transzatlanti kapcsolatok változásáról az amerikai elnökválasztás tükrében, az Európai Unió belső és külső migrációs kihívásairól, a közös európai haderő felállításának lehetőségeiről, valamint a Brexit utáni Európa jövőjéről hallhattak előadásokat. Az előadók dr. Tálas Péter mellett dr. Varga Gergely és Csiki Tamás, az NKE SVKK tudományos munkatársai, dr. Molnár Anna, az NKE egyetemi docense dr. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, dr. Marsai Viktor, az NKE Nemzetközi Kapcsolatok és Biztonsági Tanulmányok Tanszék munkatársa, Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója és Egeresi Zoltán Törökország-szakértő voltak.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária