Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hamarosan eltűnhet az Iszlám Állam

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. december 1. 11:29

Az Iszlám Állam az összeomlás küszöbén áll, de egyelőre nem látni, hogy ennek milyen következményei lesznek – hangzott el november 30-án, szerdán, Budapesten, a Honvédelmi Minisztériumban tartott könyvbemutatón.

1596024032

Az Iszlám Állam – A világ legvéresebb terrorszervezete című kötet bemutatóján Prantner Zoltán, a könyv szerzője, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének külső kutatója felidézte: 2014-ben a nemzetközi közvélemény megdöbbenve figyelte, ahogy a három évvel korábban káoszba süllyedt Közel-Keleten az Iraki és Levantei Iszlám Állam nevű terrorszervezet országnyi területeket vont fennhatósága alá, majd kikiáltotta a sária törvénykezés szélsőséges értelmezésén alapuló kalifátust.

A könyv 207 oldalon és 50 fejezeten keresztül mutatja be a téma legfontosabb aspektusait, kiegészítve a felhasznált forrásokkal, életrajzokkal és képekkel. A most megjelent kötet egyik aktualitását az adja, hogy már szerepel benne Oroszország közel-keleti beavatkozása is.

A könyvben szó esik a szervezet felépítéséről, vezetőiről és stratégiájáról. Külön fejezetet kapott a kalifátus adminisztrációja és apparátusa, amelynek célja, hogy a terror állam elfogadtassa magát a meghódított területeken élő civilekkel.

1596024033

Prantner Zoltán részletesen tárgyalja az ISIS kisebbségpolitikáját, ami az adott népcsoport a elűzésétől a népirtásig terjed, de gyakori a más vallásúak imahelyeinek lerombolása is. Ugyanakkor – tette hozzá – a keresztényeknek általában felajánlják az áttérés lehetőségét, mert a Könyv népének tekintik őket. A toborzás is külön fejezetet kapott, ahol választ kaphatunk arra is, hogy miként tudta a szervezet feltölteni sorait a jól képzett iraki tisztekkel és biztonsági szakemberekkel.

Külön foglalkozik az ISIS harcosaival, akiket különböző országokból toboroztak; az önkéntesek kapcsán megjegyezte, hogy kiemelkedő a nyugati országokból származó harcosok aránya. Becslések szerint 5-6 ezer önkéntes szolgálhat soraikban, sokan érkeztek Franciaországból, Belgiumból és a balkáni államokból, mint Bosznia-Hercegovina, Koszovó és Albánia. Az utóbbiak a szervezet összeomlásakor válhatnak kiemelten fontossá például Magyarország számára, hiszen nagyon valószínű, hogy a harcosok hazatérnek majd.

1596024033

Az ISIS megszűnése utáni helyzetet – a szerző szerint – két részre kell osztani: Irakban van esély a stabilitásra, a kérdés az, hogy a mostani vezetés mennyire hajlandó együttműködni a szunnitákkal. Szíriában ugyanakkor elhúzódó konfliktusra kell számítani, hiszen abban az országban az Iszlám Állam csak egy a sok felkelő és terrorszervezet között.

A bemutatón dr. Besenyő János ezredes, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének vezetője méltatta a kötetet és megjegyezte, hogy az általa vezetett szervezetnek nem ez az első ilyen témájú kiadványa. Az Iszlám Állam – Terrorizmus 2.0 című kötetük nagyon népszerű, amit jelez az is, hogy várhatóan decemberben harmadjára is nyomdába kerülhet.

1596024033

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária