Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Húsz éve történt a srebrenicai mészárlás

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. július 11. 8:14

A második világháború óta nem volt példa olyan méretű tömeggyilkosságra Európában, mint amit a boszniai szerb katonák követtek el Srebrenicában, pontosabban egy ahhoz közeli településen 20 éve. Az események fő politikai és katonai vezetői már vagy halottak, vagy az igazságszolgáltatás kezén vannak, viszont az egyes elkövetők felkutatása kapcsán még sok feladata van Szerbiának – mondta lapunknak Juhász József történész, az ELTE docense.

1595997091

A kelet-boszniai Srebrenica a boszniai háború idején az ENSZ védelme alatt állt. A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el a várost, és a békefenntartók szeme láttára mintegy nyolcezer muzulmán férfit és fiút hurcoltak el, akiket a következő napokban brutálisan lemészároltak. A vérengzést a Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősítette, a történteket a második világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb mészárlásnak tartják. Kutatócsoportok még mindig dolgoznak az áldozatok holttesteinek felkutatásán, munkájukat azonban nehezíti, hogy az elkövetők a háborút követően sok esetben kiásták, és más helyre szállították a maradványokat, hogy elrejtsék tetteik bizonyítékait. A holttestek többször roncsolódtak és összekeveredtek, ezért a legtöbb esetben csak DNS-vizsgálattal azonosítható egy-egy áldozat. A folyamatos kutatómunka eredményeként minden évben újabb azonosított áldozatokat helyeznek örök nyugalomra Srebrenica melletti potocari emlékhelyen. Idén 136 újonnan azonosított áldozatot temetnek el, ezzel 6377-re nő az ott örök nyugalomra helyezett emberek száma.

Juhász József a honvedelem.hu-nak elmondta: azok, akik közvetlenül felelősek a mészárlásért, vagy már nem élnek, mint Slobodan Milosevic volt szerb és jugoszláv kormányfő, vagy pedig a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt folyik ellenük per. Szerbia 2008-ban, illetve 2011-ben fogta el és adta ki a hágai törvényszéknek a srebrenicai mészárlás fő felelőseinek tekintett, háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnököt és Ratko Mladic egykori hadseregparancsnokot. Többeket pedig már el is ítéltek egyebek mellett népirtás miatt, a legismertebb közülük Radoslav Krstic tábornok, aki a vérengzésben részt vevő drinai hadtest törzsfőnöke volt. „Ez azt jelenti, hogy az ügy fő katonai és politikai felelősei már mind az igazságszolgáltatás kezén vannak, viszont a mészárlás egyes elkövetőit továbbra is keresik" – mutatott rá a Balkán-szakértő.

1595997091

A bűncselekményeket „a szerbek nevében egyes konkrét személyek követték el" – mondta Tomislav Nikolic szerb elnök 2013-ban, amikor bocsánatot kért a Srebrenicában történtekért. Hasonló kijelentést tett júniusban Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök is, aki úgy fogalmazott: kész arra, hogy lerója a tiszteletét a szerb erők által húsz évvel ezelőtt elkövetett mészárlás több mint 8 ezer bosnyák áldozata előtt. A szerb kormányfő azóta úgy módosította kijelentését, hogy csak azt követően dönt arról, elmegy-e a július 11-i megemlékezésre, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa dönt London Srebrenicáról szóló határozattervezetéről. A legfrissebb hírek szerint azonban Oroszország megvétózta a brit határozati javaslatot, amely népirtásként ítélte volna el a tömegmészárlást annak huszadik évfordulója alkalmából. Az orosz álláspont az, hogy ha kizárólag a boszniai szerbeket állítják be háborús bűnösnek, akkor ez még nagyobb megosztottságot eredményezne a Balkánon. Szerintük helytelen csak Srebrenicára koncentrálni, és hangsúlyozták, hogy a boszniai szerbek és a horvátok is szenvedtek a háború alatt. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az események történeti feldogozása mára csaknem teljesnek mondható; már több – jelentős – fórumon is megállapították, hogy ami Srebrenicában történt, az népirtás volt. Ugyanakkor az egyes országok hozzáállása, véleménye az ügyről már színtiszta politika.

A legkézenfekvőbb példa, hogy a vérengzés megosztja a két országrészből álló Bosznia-Hercegovinát is. Míg az ország főleg bosnyákok és horvátok lakta részének, a Bosznia-hercegovinai Föderációnak vezetése gyásznappá nyilvánította július 11-ét, addig a főként szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságban még azt sem ismerik el, hogy húsz évvel ezelőtt népirtás történt a kelet-boszniai városban. Juhász József – hangsúlyozva, hogy ő nem orosz-szakértő – azt mondta: Oroszország mostani magatartását valószínűleg jelentősen meghatározza, hogy maga is éppen háborút visel Ukrajnában, valamint, hogy vitatott hovatartozású terület van a kezén.
Ugyanakkor az áldozatok hozzátartozói az ENSZ, pontosabban a szervezet egyik kontingense ellen is eljárást indítottak, azzal vádolva a békefenntartó misszióban szolgálatot teljesítő holland katonákat, hogy nem védték meg az 1995 júliusában a lemészárolt civileket.

1595997091

A srebrenicai beékelődést az ENSZ által védett övezetnek nyilvánították, de a holland kéksisakosok nem voltak képesek megvédeni. Tavaly egy hágai bíróság úgy döntött, hogy a holland kormány felelős több mint 300 férfi és fiú meggyilkolásáért, akiket a boszniai szerbek 1995. július 13-án megöltek, miután elhurcolták őket az ENSZ-katonák által őrzött biztonságos övezetből. A bírák úgy ítélték meg azonban, hogy a holland állam nem lehet felelős annak a több ezer bosnyáknak a haláláért, akit a boszniai szerb csapatok még Srebrenica eleste alatt gyilkoltak meg. Juhász József rámutatott, a holland katonák – akik néhány százan voltak – egy tízezres szerb haderővel kellett volna felvegyék a harcot, ráadásul csak önvédelemre használható fegyverekkel. A békefenntartóknak nem volt arra vonatkozó mandátuma, hogy szembeszálljon a szerb reguláris hadsereggel, ha nem éri támadás őket. Morálisan a helyzet ettől még védhetetlen, de jogi szempontok szerint viszont nagyon nehéz megtámadni – tette hozzá. A hágai bíróság döntése abból a szempontból igazságos, hogy az említett 300 civilt a szerbek az ENSZ-táborból vitték el, de ettől függetlenül túlzás azt állítani, hogy Hollandia közvetlenül felelős lenne a szörnyű eseményekért – összegezte Juhász József.

1595997092