Ismét a zsoldosok végzik a piszkos munkát
Szöveg: Kovács Dániel | 2014. május 25. 11:43Titokzatos privát katonai cégek, azonosító nélküli egyenruhások a világ harcterein, kezükben a legmodernebb fegyverekkel. A háttérben gazdát cserélő dollármilliók, és a háborús bűntettekért minimális felelősség – úgy tűnik, a huszonegyedik század harcaiból sem hiányozhatnak a zsoldosok.
Legutóbb Ukrajna kapcsán kerültek a figyelem középpontjába a modern kor zsoldosai
Legutóbb Ukrajna kapcsán kerültek a figyelem középpontjába a modern kor zsoldosai. Kiderült, hogy a becslések szerint egy amerikai PMC (azaz Private Military Corporation – katonai magánvállalkozás) az Academi négyszáz zsoldosa harcol a kijevi átmeneti kormány oldalán. Az amerikai cég fegyveresei állítólag az oroszbarát szakadárok megtörését célzó gerillaakciókat szerveznek és hajtanak végre a Donyeck megyei Szlovjanszk térségében. Áprilisban az orosz külügyminisztérium azt közölte, az Academihez tartozó Greystone százötven fegyveresét vetették be Ukrajnában, hogy a kijevi hatóságok erőinek segítsenek szembeszállni az ország keleti részén kirobbant tiltakozások résztvevőivel. Ezt a hírt a Greystone azonnal cáfolta.
Természetesen nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél, egy, az interneten terjedő videón tisztán látható egy „ukrán rendőr" elfogása, aki később jól hallhatóan és angol nyelven amerikai állampolgárnak vallotta magát.
A becslések szerint az Academi négyszáz zsoldosa harcol a kijevi átmeneti kormány oldalán
A nagy port kavaró hírek kapcsán érdemes áttekinteni, kik is ezek a zsoldosok, és kik állhatnak az események hátterében.
A fizetett "katonák" hosszú ideje részt vesznek Amerika harcaiban. A hidegháború utáni években csak kis létszámú fegyverest alkalmaztak. Az 1991-es Öböl-háborúban ötven harcoló katonára még csak egyetlen PMC-alkalmazott jutott. Irakban már tízezernél is többen vettek részt, Afganisztánban pedig legalább hetvenötezer „helyettes" vesz részt a műveletekben. A zsoldosokat alkalmazó kontraktorcégeket titokzatosság lengi körül, legalábbis ügyleteiket, akcióikat nem verik nagydobra. Honlapjaikon teljes körű biztonsági szolgáltatásokat hirdetnek, ám a valóságban nagyon is szerteágazó a tevékenységi körük, és gyakran véres akciókat takarnak ezek az ártatlannak tűnő szavak.
Vannak természetesen jól hangzó vállalkozásaik. Kormánymegbízásra részt vesznek az al-Kaida ügynökeinek likvidálásában, szerepet vállalnak az amerikai kormány drogellenes háborúiban és világszerte látnak el őrző-védő feladatokat. Az ilyen cégek alkalmazottai jórészt frissen leszerelt vagy nyugdíjazott katonák, az amerikai állampolgárság előny, de nem feltétel. Az alkalmazottaktól természetesen rutint és messzemenő lojalitást várnak el.
A zsoldosok segítenek szembeszállni az ország keleti részén kirobbant tiltakozások résztvevőivel
Van azonban az éremnek egy másik oldala is. Ezek a nehezen ellenőrizhető magáncégek könnyen bonyolódhatnak bele olyan incidensekbe, mint a hírhedt Blackwater a 2007-es bagdadi vérfürdővel, amelyben a cég emberei tizenhét iraki polgári személyt lőttek le, az FBI vizsgálata szerint zömüket minden ok nélkül. Az ilyen incidensek rossz fényt vetnek az Egyesült Államokra, hiszen a Niszur téren lövöldöző blackwateresek ellen indult ugyan eljárás, de ez még hét évvel az események után is tart.
Ezek a cégek általában jókora adományokkal és bőkezű kampányfinanszírozással igyekeznek megnyerni a politikai vezetőket. A cég felkészültségét jól mutatja, hogy van aviatikai részlege harci helikopterekkel, repülőgépekkel, katonai teherszállító gépekkel; rendelkezik azonnal bevethető harci egységekkel és szerződéses partnerei számára CIA-típusú szolgáltatásokat is biztosít, valamint garantálja a személyi- és vagyonvédelmet a legveszélyesebb háborús övezetben is.
A fizetett „katonák" hosszú ideje részt vesznek Amerika harcaiban
A hírhedtté vált Blackwater neve a napokban is közbeszéd tárgya lett. Sokan úgy vélik, az Academi neve alatt az ő embereik léptek akcióba Ukrajnában. Az ügyről nincs sok információ, a magáncégek esetenként jobban vigyáznak titkaikra, mint a hivatásosok. Az Academi egy a honlapján közzétett nyilatkozatban próbál elhatárolódni a Blackwatertől, a cég igazgatóhelyettese pedig a sajtónak adott interjújában következetesen cáfolta, hogy embereiknek bármi köze lenne az ukrán eseményekhez. A kelet-európai országban amúgy is zavaros a helyzet, így kicsi az esélye, hogy tisztázódjon az amerikai zsoldosok szerepe, akik a közlések szerint az ukrán különleges alakulatok, a Sokol egyenruháját viselték, és egyelőre az sem egyértelmű, ki bérelte fel őket.
Tény, hogy sok esetben kifejezetten hasznos, ha egy ország bizonyos védelmi feladatokat ki tud szervezni a civil szektorba, és az sem megvetendő, ha egy leszerelt katonát egy ilyen cég és nem az alvilág vagy terroristacsoportok szerveznek be. Ezzel szemben sokakban felmerül a gyanú, hogy a kétes hírű cégek emberei suba alatt olyan piszkos munkákban is részt vesznek, mint kormányok destabilizálása, forradalmak szítása, és számos, szürke zónába sorolható tevékenység, melyekkel megkérdőjelezhető legalitásuk miatt a kormányok nem akarnak nyíltan foglalkozni.
A hírhedt Blackwater emberei tizenhét polgári személyt lőttek le a 2007-es bagdadi vérfürdő során