Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kína: vallás és politika

Szöveg: Révész Béla |  2017. január 26. 16:27

Kasznár Attila politológus, Kína-szakértő kötetét mutatták be a Honvédelmi Minisztériumban január 25-én, szerdán. A szerző munkája főként a Kínát vizsgáló új szempontok miatt hívta fel magára a figyelmet.

1596026728

Az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság (MH HFKP) Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely és az MH HFKP Tudományos Szakkönyvtár rendszeresen szervezett könyvbemutatóján ezúttal dr. Kasznár Attila Vallás és kormányzat Kínában – A bölcseleti filozófiai-vallási rendszer hatása a XXI. századi kínai politikai rendszerre című kötetével ismerkedhettek meg az érdeklődök. A művet méltatók elsősorban annak alaposságát és új nézőpontrendszerét emelik ki.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő így ír ajánlójában: „A szerző túllép egy ország vallási-filozófiai szempontból vizsgált államberendezkedésének puszta bemutatásán, és biztonságpolitika dimenziójába helyezi írását. (…) A klasszikus filozófia és a modern politika párhuzamba állításával, a tehetséges politológus rámutat a kínai állam korábban a magyar tudományos életben feltáratlanul maradt potenciáljaira, amelyek eredményeként a Kínai Népköztársaság a világ vezető államai közé emelkedhetett, egyben alternatívát is mutat az ázsiai állam jövőbeni bel- és külpolitikai viszonyainak, nagyhatalmi státuszának alakulási lehetőségeit illetően."

1596026728

A rendezvényen Szabóné Szabó Andrea alezredes mutatta be a szerzőt az érdeklődőknek. „Olyan kötetet tartunk a kezünkben, amely egyszerre enged bepillantást a biztonságpolitika és az egzotikummal teli Ázsia világába" – monda az MH HFKP Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely vezető-helyettese.

A kötet előszavában Kasznár Attila Kína, mint világpolitikai tényező megkerülhetetlenségére hívja fel a figyelmet: „A Kínai Népköztársaság a nemzetközi folyamatok egyre meghatározóbb szereplője, amelyet gazdasági, politikai és mindinkább katonai potenciálja is arra predesztinál, hogy a világ egyik vezető nagyhatalmává váljon" – írja. Hozzáteszi: a távol-keleti ország már a világgazdasági válság 2008-as kezdete előtt is döntő piaci súllyal bírt a világban, azonban a válságot sikeresen átvészelve, a belső és külső konfliktusokat megfelelően kezelve még tovább növelte a nemzetközi gazdaságban betöltött szerepét.

A szerző a könyvismertetőn kifejtette: azért választotta fő kutatási témájául a kötetben foglaltakat, mert világossá vált számára, hogy Magyarországon nagy hiátus tapasztalható a filozófiai-vallási vonulatok feltárásában Kínával kapcsolatban.

1596026729

Ahogyan a bemutatón elhangzott, a könyv a kínai siker okaira keresi a választ, ám új, korábban kevéssé ismert, interdiszciplináris szempontok alapján. A kötet tanulmányai alapvetően a bölcseleti filozófiai-vallási rendszerre és annak a kínai politikai életre, kormányzásra, a mai törvényhozási és a jövőbeli esetleges térnyerési folyamatokra gyakorolt hatásaira fókuszál. Kasznár Attila részletesen foglalkozik a kínai vallási rendszer bemutatásával, majd az XXI. századi Kína politikai rendszerét veszi górcső alá, külön kitérve például a hadsereg vezetésére. Könyvében nagy figyelmet szentel a túlnépesedés problémájának, a kínai születésszabályozásnak (amelyet éppen a vallási környezet figyelmen kívül hagyása miatt demográfiai kudarcként könyveltek el) és Kína jelenlegi és várható globális szerepének, mindezt úgy, hogy végig szem előtt tartja a bölcseleti filozófiai-vallási rendszer hatását a mai folyamatokra.

Fotó: Rácz Tünde