Kína: vallás és politika
Szöveg: Révész Béla | 2017. január 26. 16:27Kasznár Attila politológus, Kína-szakértő kötetét mutatták be a Honvédelmi Minisztériumban január 25-én, szerdán. A szerző munkája főként a Kínát vizsgáló új szempontok miatt hívta fel magára a figyelmet.
Az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság (MH HFKP) Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely és az MH HFKP Tudományos Szakkönyvtár rendszeresen szervezett könyvbemutatóján ezúttal dr. Kasznár Attila Vallás és kormányzat Kínában – A bölcseleti filozófiai-vallási rendszer hatása a XXI. századi kínai politikai rendszerre című kötetével ismerkedhettek meg az érdeklődök. A művet méltatók elsősorban annak alaposságát és új nézőpontrendszerét emelik ki.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő így ír ajánlójában: „A szerző túllép egy ország vallási-filozófiai szempontból vizsgált államberendezkedésének puszta bemutatásán, és biztonságpolitika dimenziójába helyezi írását. (…) A klasszikus filozófia és a modern politika párhuzamba állításával, a tehetséges politológus rámutat a kínai állam korábban a magyar tudományos életben feltáratlanul maradt potenciáljaira, amelyek eredményeként a Kínai Népköztársaság a világ vezető államai közé emelkedhetett, egyben alternatívát is mutat az ázsiai állam jövőbeni bel- és külpolitikai viszonyainak, nagyhatalmi státuszának alakulási lehetőségeit illetően."
A rendezvényen Szabóné Szabó Andrea alezredes mutatta be a szerzőt az érdeklődőknek. „Olyan kötetet tartunk a kezünkben, amely egyszerre enged bepillantást a biztonságpolitika és az egzotikummal teli Ázsia világába" – monda az MH HFKP Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely vezető-helyettese.
A kötet előszavában Kasznár Attila Kína, mint világpolitikai tényező megkerülhetetlenségére hívja fel a figyelmet: „A Kínai Népköztársaság a nemzetközi folyamatok egyre meghatározóbb szereplője, amelyet gazdasági, politikai és mindinkább katonai potenciálja is arra predesztinál, hogy a világ egyik vezető nagyhatalmává váljon" – írja. Hozzáteszi: a távol-keleti ország már a világgazdasági válság 2008-as kezdete előtt is döntő piaci súllyal bírt a világban, azonban a válságot sikeresen átvészelve, a belső és külső konfliktusokat megfelelően kezelve még tovább növelte a nemzetközi gazdaságban betöltött szerepét.
A szerző a könyvismertetőn kifejtette: azért választotta fő kutatási témájául a kötetben foglaltakat, mert világossá vált számára, hogy Magyarországon nagy hiátus tapasztalható a filozófiai-vallási vonulatok feltárásában Kínával kapcsolatban.
Ahogyan a bemutatón elhangzott, a könyv a kínai siker okaira keresi a választ, ám új, korábban kevéssé ismert, interdiszciplináris szempontok alapján. A kötet tanulmányai alapvetően a bölcseleti filozófiai-vallási rendszerre és annak a kínai politikai életre, kormányzásra, a mai törvényhozási és a jövőbeli esetleges térnyerési folyamatokra gyakorolt hatásaira fókuszál. Kasznár Attila részletesen foglalkozik a kínai vallási rendszer bemutatásával, majd az XXI. századi Kína politikai rendszerét veszi górcső alá, külön kitérve például a hadsereg vezetésére. Könyvében nagy figyelmet szentel a túlnépesedés problémájának, a kínai születésszabályozásnak (amelyet éppen a vallási környezet figyelmen kívül hagyása miatt demográfiai kudarcként könyveltek el) és Kína jelenlegi és várható globális szerepének, mindezt úgy, hogy végig szem előtt tartja a bölcseleti filozófiai-vallási rendszer hatását a mai folyamatokra.
Fotó: Rácz Tünde