Költségemelést sürget Biden és Hagel
Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu | 2014. május 9. 17:15Joe Biden amerikai alelnök egy az Egyesült Államok és Oroszország viszonyának romlásáról szóló beszédében felszólította a NATO-tagállamokat, hogy vállalják a védelmi költsévetéseik emelését.
Biden az Atlanti Tanács „Toward a Europe Whole and Free" elnevezésű konferenciáján tartott beszédében azt mondta, hogy reményei szerint a NATO országok ennek szellemében hamarosan állást foglalnak, hiszen rohamosan közeledik a NATO szeptemberre tervezett walesi csúcstalálkozója is. Az elnök továbbá kifejezte, reményei szerint a walesi találkozó napjára már minden tagállam kibővíti a vállalásait. Elhangzott az is, hogy Egyesült Államok biztosítja a szövetségeseit, hogy továbbra is aktívan közreműködik majd a védelmi törekvésekben, amelyet nyomatékosítani fog Barack Obama amerikai elnök júniusra tervezett lengyelországi látogatása is.
Az Atlanti Tanács kedden és szerdán megtartott konferenciája a NATO Európa biztonságában játszott szerepére koncentrált, és kitértek többek között arra a kérdésre is, hogy a jelenlegi biztonsági környezet következtében vajon szükség lenne-e a NATO tagjelölt államok minél előbbi felvételére. Ez különösen annak fényében fontos kérdés, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök állítása szerint az ukrán válság során tanúsított agresszív magatartása részben a NATO kelet-európai terjeszkedésének volt a következménye. Biden azonban úgy reagált erre, hogy a jelenlegi válság a Kremlben született, Putyin elméje szülte; semmi köze a NATO terjeszkedéséhez.
Az Egyesült Államok védelmi minisztere, Chuck Hagel szintén sürgette a NATO tagokat, hogy mielőbb tegyenek lépéseket a védelmi kiadások fejlesztésére, válaszolva az orosz agresszióra. Ezzel párhuzamosan kifejtette, hogy véleménye szerint Európa még mindig „egy veszélyes világban él". Megerősítve kijelentését, felkérte a tagállamok pénzügyminisztereit, hogy csatlakozzanak hozzá a szeptemberben, Walesban megrendezendő találkozón, ahol főként az lesz napirenden, hogy a vezető NATO országok milyen mértékben tudnak adaptálódni a megváltozott nemzetközi helyzetre és hogyan érhetnének el fejlődést a csökkenő védelmi kiadások terén.
Hagel hangsúlyozta, hogy a tagországoknak prioritásokat kell megfogalmazni, amelyekkel nem csak az egyes missziókban tudnak részt venni, hanem kifejezetten a területi védelemre vonatkozó fejlesztéseknek is teret tudnak adni. A fejlesztések ösztönzése mögött az Ukrajnai események állnak. Az Egyesült Államok, mint a NATO vezető állama így rákényszerül a többi tagország figyelmének a felhívására, hogy az évtizedes tendencia a védelmi fejlesztések terén tovább nem folytatható.