Megvitatták a komplex biztonsági kihívásokra adandó lehetséges válaszokat
Szöveg: Honvédelmi Minisztérium | 2016. szeptember 9. 10:30Szöuli Biztonsági Párbeszéd (Seoul Defense Dialogue) névvel szerveztek konferenciát Dél-Koreában szeptember 7−9. között. A rendezvény célja a komplex biztonsági kihívásokra adandó lehetséges válaszok megvitatása volt.
A 43 ország és nemzetközi szervezet részvételével megtartott fórumra első alkalommal Magyarország is meghívást kapott. A magyar delegációt Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes vezette, mások mellett tagja volt Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár is.
A résztvevők többek között megvitatták a Koreai-félsziget biztonsági helyzetét, valamint az ENSZ szerepét a válság megoldásában. Mindemellett szóba kerültek az egyéb békefenntartó műveletek, a kettős felhasználású technológiák alkalmazásának lehetőségei, valamint az erőszakos extremizmus és a terrorizmus elleni fellépés is.
Ez utóbbi kérdéskörben tartott felszólalásában Vargha Tamás kijelentette: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy megakadályozzuk a terroristákat céljaik elérésében, amihez elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés.
A Seoul Defense Dialogue margóján rendezték meg a visegrádi országok és a Koreai Köztársaság védelmi miniszterhelyetteseinek találkozóját, valamint a koreai−magyar bilaterális találkozót. A V4, illetve a Koreai Köztársaság védelmi miniszterhelyettesi találkozója során a felek ismertették álláspontjaikat a Koreai-félsziget biztonsági helyzetéről, az európai biztonsági helyzet alakulásáról a varsói NATO-csúcstalálkozó fényében, valamint bemutatták a visegrádi együttműködés eredményeit. A találkozó során szóba kerültek a katonai képességek fejlesztésének, illetve a fegyveres erők modernizációjának kérdései, valamint a Koreai Köztársaság és a V4 közötti védelmi ipari együttműködés lehetséges alternatívái.
A koreai−magyar bilaterális találkozó során Vargha Tamás megvitatta partnerével a kétoldalú katonai kapcsolatok aktuális kérdéseit, illetve a két ország közötti haditechnikai együttműködésben rejlő lehetőségeket.
Fotó: Honvédelmi Minisztérium