Nemzetközi szövetségben a magyar tartalékos altisztek
Szöveg: Tenk Ferenc törzszászlós | Fotó: a szerző felvételei |  2024. november 1. 19:44Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a haderő területvédelmi tartalékos rendszere. A folyamatos toborzás és modernizáció nemzetközi altiszti együttműködéssel egészül ki a jövőben. A Magyar Honvédség október 31-én csatlakozott a CISOR-hoz, vagyis a Tartalékos Altisztek Nemzetközi Szövetségéhez.
Emlékezetes nap marad a CISOR (Confédération Interalliée des Sous-Officiers de Réserve) történetében 2024. október 31. A szervezet mostantól 17 tagot számlál, hiszen Magyarország nevében Hérincs Lajos főtörzszászlós, az MH Területvédelmi Erők Parancsnoksága megbízott vezénylőzászlósa aláírta a Magyar Honvédség tartalékos altisztjeinek csatlakozási szerződését Berlinben, a Julius-Leber laktanya konferenciaközpontjában.
Az ünnepi eseményen Kaszab Zoltán MH vezénylő zászlós, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa és dr. Szaló Péter, a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) alelnöke is megjelent, a szerződésaláírást pedig az épp esedékes elnökségátadás követte. A német Reinhard Knott törzszászlóstól a finn Minna Nenonen főtörzszászlós vette át a mindig két évre szóló elnöki mandátumot.
De mi is pontosan a CISOR és milyen lehetőségeket kínál a Magyar Honvédség számára?
Egy nemzetközi altiszti hálózat gondolata már a második világháború előtt megfogalmazódott az európai szövetségesek tisztikarában, a békekötéseket követően azonban még csak Belgium, Hollandia és Franciaország kezdett háromoldalú együttműködésbe. Első, 1948-as brüsszeli kongresszusukat követően több ország is kezdeményezte tagfelvételét, így 1963. június 1-jén az eredeti három fél mellett Luxemburg, a Német Szövetségi Köztársaság, Svájc és Franciaország képviselői aláírták a CISOR jogelőd szervezetének alapító okiratát.
A CISOR 2013 óta működik a jelenlegi elnevezéssel és szervezeti formában, a Nemzetközi Európai Tartalékos Altiszti Kar anyaszervezete a NATO-n belül és nemzetközi szinten is. A CISOR hivatása, hogy az európai és nemzeti szintű polgári és katonai hatóságokkal együtt hozzájáruljon egy közös védelmi rendszer létrehozásához a kontinens szabadságának biztosítása érdekében. Jelenleg a tartalékosokról szóló közös nemzetközi alapszabály kidolgozásán, valamint a tagok elméleti és gyakorlati tudásának fejlesztésén dolgoznak.
A magyar tartalékos altisztek számára a csatlakozás lehetőséget nyújt a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésére és elmélyítésére. A tagszervezetek elsősorban a toborzás, a kiképzés és a tartalékos rendszer működése kapcsán osztják meg tapasztalataikat egymással, amihez hozzájárulnak a közös sportversenyek és rendezvények.
Galéria