Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Továbbra is jelentős veszélyt jelent a terrorizmus Európában

Szöveg: Magyar Nemzet / honvedelem.hu |  2019. december 11. 9:20

A nemzetközi terrorizmus veszélyeire hívták fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet által december 5-én rendezett konferencián.

Jelentősen megváltozott a biztonsági helyzet az elmúlt öt évben világszerte – mondta a Migrációkutató Intézet nemzetközi terrorizmus témában rendezett konferenciájának nyitóbeszédében dr. Németh Gergely, védelempolitikáért felelős helyettes államtitkár csütörtökön Budapesten. A politikus felhívta rá a figyelmet, hogy míg korábban egy sikeres terrorista akció végrehajtásához szerencse, jelentős felszereltség, komoly anyagi források, és mobilitás is kellettek, addig mára a gyors technológiai fejlődés következtében már nincs szükségük ezekre a szélsőségeseknek.

A gazdasági jólétet biztosító technikai újítások a terroristák számra éppúgy elérhetők, mint mindenki számára – hívta fel rá a figyelmet Németh Gergely, aki arról is beszélt, hogy a globális tudásmegosztás révén, az internet segítségével a szélsőségesek rendkívül gyorsan tanulnak, és azonnal képesek alkalmazkodni a hatóságok terrorellenes lépéseihez. „A távolságok leküzdése a mai világban egyre könnyebb a terroristák számára is" – figyelmeztetett a helyettes államtitkár, és ennek kapcsán megemlítette a nemzetközileg kiépült embercsempész hálózatok fontos szerepét.

Németh Gergely hangsúlyozta, hogy a Közel-Keleten és Észak-Afrikában rendkívül sok erőszakos konfliktus van, és az ottani instabilitás Európa számára is veszélyt jelent. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a konfliktuszónákból az élelmiszer-árak és a munkanélküliség növekedése miatt egyre többen indulhatnak Európa felé, ráadásul a fegyveres konfliktusok rengeteg képzett harcost termeltek ki, akik szintén kontinensünk felé vehetik az irányt. Az Európa perifériáján uralkodó instabilitás és a migráció hatására a növekvő veszélyt jelzi, hogy az elmúlt években lényegesen több terrortámadást kíséreltek meg Európában, mint öt-hat évvel korábban – emlékeztetett rá Németh Gergely.

A helyettes államtitkár rámutatott: Magyarország a globális terrorizmus elleni harc aktív részese. Hazánk álláspontja szerint a problémákat kialakulásuk helyén kell kezelni. Az Iszlám Állam elleni koalíciós műveletekben 2014 óta veszünk részt, katonáink pedig Afganisztántól Maliig a világ számos konfliktuszónájában teljesítenek szolgálatot a NATO, az Európai Unió és az ENSZ misszióiban. A Hungary Helps program keretében a humanitárius tevékenységből is kivesszük a részünket, emellett helyet biztosítunk az ENSZ regionális terrorizmus-ellenes irodája számára. Csatlakoztunk a Christchurch-i Felhíváshoz is, amely a szélsőséges nézetek online terjedésére kívánja ráirányítani a figyelmet. Hazánk álláspontja, hogy korunk egyik legfontosabb kihívása, a terrorizmus kizárólag globális együttműködéssel szorítható vissza.

Béres János, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója előadásában arról beszélt, hogy a dzsihadista terrorizmus mögött meghúzódó ideológiáról nem szabad megfeledkezni, mert egy rendkívül veszélyes, a muszlim közösségekben vírusként terjedő vallási alapú ideológiáról van szó. A szakértő egy olyan társadalmi mozgalomnak nevezte a dzsihadizmust, amelynek politikai és ideológiai alapjai vannak.

Dezső Tamás, a Migrációkutató Intézet igazgatója a külföldiként az iszlám állam soraiban harcoló terroristák jelentette veszélyről tartott előadásában felhívta rá a figyelmet, hogy hatezerre tehető azoknak a harcosoknak a száma, akik eltűntek, és nem tudni, visszatértek-e hazájukba. Közöttük ezerhétszázan vannak csak a francia állampolgárok. A szakértő arról is beszélt, hogy Irakban több mint nyolcezer terrorista van halálsoron, és mivel még az országban bujkáló harcosoknak sincs reményük, hogy elkerüljék a szigorú büntetést, ezért minden bizonnyal más országok felé veszik majd az irányt. Dezső Tamás arra is emlékeztetett, hogy az a mintegy ötvenezer ISIS harcos, akik életüket vesztették a harcokban, holtukban is veszélyt jelentenek, hiszen mártírokká váltak, akikre sokan hősként tekintenek, és rokonaik, valamint a fiatal radikálisok meg akarják bosszulni halálukat.