Apró, de a formája ismerős. Az indítása mindig óriási sajtóesemény, de hogy pontosan mit csinál fenn az űrben, arról senki nem beszél. Embert nem visz magával, de a rakterét az utolsó köblábig kihasználják: íme a Boeing X-37!
A hivatalosan föld körüli tesztjárműként (Orbital Test Vehicle) is ismeretes űrsikló egészen sajátosan indul: egy hordozórakéta orrkúpja alatt rejtőzködik, de a NASA ma már nem használt Space Shuttle-jeihez hasonlatosan, a Föld légkörébe visszatérve, vitorlázórepülést alkalmazva a kerekeire száll le. Jelenleg is a fejünk felett dolgozik: immáron hatodik alkalommal, május 17-én, egy Atlas V hordozórakétán távozott az űrbe, ahol – szokásához híven – szigorúan titkos teszteléseket hajt végre. Hivatalosan.
Jogos a kérdés: mit csinált például 779 napig a világűrben az 5. misszió elsőként (és eddig utolsóként) az Elon Musk nevével fémjelzett SpaxeX magáncég Falcon9 rakétájával startoló X-37B-je? Kevesen tudják, de senki nem beszél róla. A légierő igyekszik minél kevesebbet elárulni, jellemzően egy-két kísérletről hajlandó csak részleteket közölni repülésenként. Van, amikor új, műholdaknál használható mikrohajtóműveket tesztelnek (4. misszó, Aerojet Rocketdyne XR-5A), van, amikor a NASA vizsgálja különféle anyagok viselkedését a világűrben. A mostani, hatodik repülés során a kozmikus háttérsugárzás hatásait vizsgálják különböző növények magjain s persze megint többféle anyagmintát küldött a NASA is, az űr rideg környezetében tanúsított viselkedésüket kutatva. Ugyanakkor például az első három misszióról semmit sem közöltek: titkos. Ezzel természetesen számos találgatásnak és összeesküvés-elméletnek sikerült megágyazniuk…