Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

India új rakétahordozó tengeralattjárója

Szöveg: honvedelem.hu / haborumuveszete.hu |  2019. október 18. 17:33

Az indiai hadiipar gyorsan fejlődik, így már nemcsak harci repülőgépek és hadihajók előállításra képes, hanem a komoly műszaki hátteret igénylő nukleáris meghajtású, rakétahordozó tengeralattjárókéra is.

1596070414

Nemrégiben Shri M. Venkaiah Naidu, az ország alelnöke néhány fotót közölt az interneten, a Tengerészeti Tudományos és Technológiai Laboratóriumban tett hivatalos látogatásáról. Az egyik fotón jól látható egy rakétahordozó tengeralattjáró nagyméretű, hidrodinamikai tesztekhez használt makettje, amelyet valószínűleg az új, S-5 osztály fejlesztése során használnak.

India már rendelkezik nukleáris meghajtású tengeralattjárókkal. Tapasztalatszerzés céljából 1988 és 1991 között előbb egy Projekt 670, vagy Charlie-osztályú hajót béreltek még a Szovjetuniótól, jelenleg pedig 2012 óta, előreláthatóan 2022–ig egy ugyancsak orosz eredetű Projekt 691 Akula típusú egységet is üzemeltetnek. (tervben van egy további hasonló bérbevétele) A kétezres évek közepén kezdték el építeni, a már saját fejlesztésű Arihant-osztályt, azonban ennek üzembeállítása meglehetősen nehézkesen halad és mindezidáig, a tervezett négy egységéből, egyelőre csak az osztály névadója, az Arihant áll szolgálatban és ezt is egyelőre csak tesztelésre használják. Építés alatt álló testvérhajói, várhatóan csak 2020 után állhatnak hadrendbe. Fegyverzetük a hat torpedóvető csövön kívül 12 darab K-15 típusú rövid (750 km), vagy az indítótubusok nagyobb méretűre cserélése után, 4 darab K-4 közepes (3500 km) hatótávolságú ballisztikus rakétából áll. A tervek szerint az osztály két utolsó egysége már 8 indítótubussal rendelkezik majd.

1596070414

Az S-5 az Arihant-osztály alapjaira épül, de annál lényegesen nagyobb lesz. Pontos adatai nem ismertek, így erről csak becslések vannak. Valószínűleg az egyre elterjedtebb, csendesebb üzemmódot és így nehezebb felderíthetőséget lehetővé tevő pump jet meghajtással rendelkezik majd és legalább 16 rakétaindító tubussal lesz felszerelve, amelyekből a még szintén fejlesztési stádiumban lévő, K-6 típusú kb. 7900 kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakétákat indíthat, amelyekkel nemcsak a fő ellenlábasát Pakisztánt, hanem Oroszországot, de akár Európát is elérheti. Feltételezhető, hogy az elődtípushoz hasonlóan az S-5 osztályú hajók indítótubusai is cserélhetőek lesznek, így hordozhatják majd a feleakkora átmérőjű K-15 – t is, szám szerint legalább 48 darabot.

A meglehetősen optimista várakozás szerint, az S-5 osztály első egysége még 2030 előtt szolgálatba állhat.