Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kínai bombázók és drónok Japán közelében

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2013. szeptember 18. 18:07

Szeptember 9-től magas szintű készültségbe helyezték a Japán Önvédelmi Erőket, amelynek oka, hogy Japán egy éve vásárolta meg ellentmondásos módon az erősen vitatott hovatartozású Senkaku/Diaoyu szigeteket.

http://www.jetfly.hu/rovatok/jetfly/kinai_bombazok_es_dronok_japan_kozeleben/
A szeptember 11-i évfordulót megelőző napokban már sor került több incidensre a két ország között, például a megnövelt fegyveres készültség elrendelését megelőző napon, amikor is kínai bombázók közelítették meg Okinawát.

A japán védelmi miniszter, Itszunori Onodera elrendelte a fegyveres erők megerősített felügyeletét a Senkaku szigeteknél, melyekre Kína és Tajvan is igényt tart.

1595960146

Szeptember 8-án 2 darab kínai Xian H-6 típusú bombázó hajtott végre repüléseket Okinawa és Miyakojima között, egy a kínai hajók által sűrűn használt terület felett. Ugyan riasztották a japán készültségi vadászrepülőgépeket, amelyek követték is a bombázókat, de légtérsértésre nem került sor a kínaiak részéről. A kínai H-6 bombázók a szovjet Tu-16 Badger-ből lettek kifejlesztve, ám az újabb változatok már modernebb fedélzeti berendezésekkel és hajtóművel vannak felszerelve, valamint képesek közepes hatótávolságú levegő-föld rakéták hordozására is. A kínai légierő és a haditengerészet állományában megtalálhatóak ezen repülőgépek felderítő és légi utántöltő változatai is.

Szeptember 9-én délben egy ismeretlen eredetű pilóta nélküli repülőgépre (UAV) riasztották a japán vadászrepülőgépeket, amely a Senkaku szigetek körül végzett repüléseket. A drón észak-nyugat felől érkezett a szigetekhez és abban az irányban is távozott, de a jelentések szerint nem sértette meg Japán légterét. Ez volt az első ilyen jelentett eset a térségben, amelyben egy UAV is érintett. A vadászrepülőgépek által készített felvételek alapján japán szakértők kínai BKZ-005 típusú, nagy hatótávolságú pilóta nélküli repülőgépként azonosították a drónt. A kínai védelmi minisztérium tisztviselői megerősítették, hogy kínai bombázó repülőgépek és drónok is gyakorlatoznak a térségben, de ezeket tervszerű rutinrepüléseknek nevezték és tagadták azt, hogy ezzel más országokat fenyegetnének.

Címkékhaditechnika