Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nevetség tárgyává váltak az egyiptomi hadsereg AIDS-gyógyító gépei

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. március 2. 12:21

Értetlenség és nevetség tárgyává vált tudományos körökben és az interneten az egyiptomi hadsereg által kifejlesztett és csodálatos találmányoknak nevezett három műszer, amelyek állítólag elektromágnesekkel képesek felismerni és gyógyítani az AIDS-et, a hepatitiszt és más betegségeket.

A hadsereg igen nagy dobra verte találmányait: a napokban Kairóban rendezett bemutatóra meghívták Adli Manszúr ideiglenes államfőt és Abdel-Fattáh esz-Szíszi tábornagyot, a hadsereg vezérkari főnökét.

Az eseményt még az egyiptomi tévé is közvetítette, így az egész ország láthatta, ahogy a hadsereg mérnökei arról beszéltek, hogy a gépek képesek vérvétel nélkül diagnosztizálni a vírusokat, egy videobejátszásban pedig egyikük azt állította egy páciensnek, hogy az bár korábban AIDS-es volt, a készülékeknek köszönhetően meggyógyult.

A felvételek később az interneten terjedve nevetség tárgyává váltak, közösségi oldalakon és blogokon számos egyiptomi arról írt, hogy a hadsereg bolondot csinált magából.

A felhördülés jelentőségét növeli, hogy a fegyveres erők – amelyek tavaly nyáron elmozdították az ország megválasztott iszlamista vezetőit – magukat Egyiptom bölcs megmentőinek állítják be, az ehhez hasonló esetek azonban aláássák megítélésüket.

Ráadásul egy későbbi sajtótájékoztatón a fejlesztésért felelős tiszt már egyenesen arról beszélt, hogy „kiveszi a betegekből" a vírust, és „AIDS-(elleni) húsgolyókkal" gyógyítja pácienseit.

„(Szíszi) tábora mély erkölcsi vereséget szenvedett. Isten óvja az egyiptomi hadsereg jó hírét, amely folyamatos ágyúzás célpontjává vált az interneten" – írta az al-Maszri al-Jóm napilap.

A műszerek tudományos körökben is értetlenséget váltottak ki, azok működéséről, illetve a kifejlesztésüket megelőző kutatásokról pedig semmit sem tudni.

A hadsereg egyelőre nem mutatott be semmiféle komolyan vehető technikai és tudományos bizonyítékot, így egyelőre a műszereket „potenciális csalásnak kell tekinteni" – írta az AP hírügynökség kérdésére Massimo Pinzani, a University College London tanára, akinek bár megmutatták az egyik gépet, nem engedték, hogy kipróbálja azt.

A hadsereg bejelentését még Adli Manszúr tudományos tanácsadója is kétségbe vonta, Essam Heggy, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) tanára pedig „sokkolónak" nevezte az egyiptomi mérnökök állításait.

Ugyanakkor a hadsereg mérnöki ügynöksége továbbra is kiáll a műszerek hitelessége mellett, és az egyiptomi egészségügyi minisztérium is valósnak nevezte a meghökkentő állításokat.