Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sorsfordító fegyverek, híres tervezők

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. január 11. 13:42

Közismert mondás, hogy a háború egyidős az emberiséggel. A hadviselő feleknek mindig újabb, modernebb fegyverzetre volt szüksége, melyek akár a háborúk kimenetelét is eldönthették. Egyes találmányok olyan sikeresek lettek, hogy tervezőjüknek a szakmai elismertségen túl világhírt (esetenként vagyont) is szereztek. Közülük válogattunk tízet – szokásunkhoz híven szigorúan szubjektív szempontok szerint.

Fekete Berthold és az első lőfegyverek

A ma ismert ágyúk, puskák és pisztolyok közös ősét a krónikák szerint a freiburgi Berthold Schwarz találta fel, a „feketelőpor" is neki köszönheti a nevét. A lőpor és az első kézi lőfegyverek Európában a tizenharmadik és a tizennegyedik században kezdtek elterjedni, az egyik legkorábbi ránk maradt lelet az úgynevezett tannenbergi puska. Schwarz találmánya működési elvét tekintve igen egyszerű volt – egyik végén zárt cső, közelében kis nyílással a gyújtáshoz. A csőbe a lőport a nyitott végén kellett betölteni, fölé került a lövedék, mely akkoriban kőből, vagy könnyen formálható fémből készült. A lövedéket a lőpor égésekor keletkező gáz nyomása repítette ki a csőből. Később a csövet a tartás és a célzás megkönnyítésére farúdhoz rögzítették. Az egyre nagyobb méretű és súlyú csöveket később állványra, kerekekre szerelték, így alakultak ki az első ágyúk.

1595965517

Az ágyúk, puskák és pisztolyok közös ősét freiburgi Berthold Schwarz találta fel


Farmerből fegyvertervező

Samuel Colt nevét hallva, a forgótáras pisztoly, a víz alatt használható robbanószerkezet és a víz alatti távírókábel jut eszünkbe. Az amerikai fegyvermestert azonban számos találmánya közül ismétlő fegyvere tette világhírűvé, emellett a közkedvelt pisztoly haláláig körülbelül tizenöt millió dolláros vagyonhoz segítette hozzá. A kalandos életű feltaláló már gyermekkorában elhatározta, hogy megdönti azt a tévhitet, miszerint nem lehetséges olyan fegyvert készíteni, mely egymás után több lövést is képes leadni. Állítólag matrózként dolgozva, éppen egy India felé tartó hajón jött rá a forgótáras pisztoly szerkezetének alapjaira: visszaemlékezései szerint a kormánykerék nyomán kristályosodott ki a fejében az a gondolat, hogy forgó cellák segítségével egymás után több lövést is le lehetne adni. Samuel Colt még az indiai utazás során elkészítette – fából – egy ilyen fegyver prototípusát, majd, miután hazatért, apja és egy baltimore-i fegyverkovács segítségével az első Coltot is összeszerelte.

1595965517

Samuel Coltot számos találmánya közül ismétlő fegyvere tette világhírűvé

Browning, a fegyvertervezés Edisonja

Az amerikai John Moses Browning százhuszonnyolc, fegyverekkel kapcsolatos szabványával a modern automata és félautomata fegyverek tervezői között világviszonylatban is kiemelkedő. A Browning által tervezett termékek szinte valamennyi lőfegyver kategóriát befolyásolták. Számos katonai és polgári típusú lőfegyvert, lövedéket, fegyvermechanizmust fejlesztett ki, melyekből egyesek szerte a világon még napjainkban is használatban vannak. Az első fegyverét édesapja fegyverműhelyében készítette tizenhárom évesen, az első szabadalmát pedig huszonnégy évesen, 1879-ben fogadták el. Leghíresebb munkája az M1911 típusjelű, normál elsütőszerkezettel szerelt, öntöltő pisztoly. A fegyver tulajdonságairól mi sem árulkodik jobban, minthogy több mint hetven éven át volt az amerikai fegyveres csapatoknál rendszeresített hadipisztoly.

1595965518

John Browning az egyik általa kifejlesztett lőfegyverrel

Gatling – az első géppuska atyja

A világ első géppuskáját az amerikai feltaláló, dr. Richard J. Gatling tervezte 1861-ben, a következő évben pedig már szabadalmaztatta is találmányát, a később róla elnevezett Gatling-géppuskát. Habár a fegyver képes volt a folyamatos tüzelésre, működtetéséhez szükség volt egy személyre, aki egy kurbli segítségével forgatta a csöveket; ezáltal nem nevezhetjük igazi automata fegyvernek. A feltaláló később azt nyilatkozta: azért hozta létre ezt a fegyvert, hogy csökkentse a hadseregek létszámát, ezáltal csökkentse a háborúban eleső katonák számát is.

1595965518

Gatling tervezte meg a világ első géppuskáját

Maxim és az automata fegyverek

A világ első automata fegyverét az amerikai születésű brit feltaláló, Sir Hiram Stevens Maxim fejlesztette ki 1884-ben. A fegyver mechanizmusa a történelem legkorábbi hátrasiklással üzemeltetett működési elvét alkalmazta. Az ötlet az volt, hogy tüzeléskor a hátrasiklás energiáját felhasználva mozgatnak egy zárt zárat vagy egy karos mechanizmust, amely kiveti az üres töltényhüvelyeket és betölti a következő töltényt. Ez az elv sokkal eredményesebb és kevésbé munkaigényes volt, mint a korábbi gyorstüzelő fegyvereké.

1595965518

Az első automata fegyver feltalálója, Sir Hiram Stevens Maxim

A leghíresebb magyar fegyvertervező

Ha nagy jelentőségű, világhírnek örvendő magyar fegyvertervezőkről beszélünk, elsősorban Teller Edét kell megemlítenünk. A magyar–amerikai atomfizikusi élete jelentős részét az Amerikai Egyesült Államokban élte le, és sikereit is főként ott érte el. Legismertebb a hidrogénbomba-kutatásokban való aktív részvétele, emiatt mint a „hidrogénbomba atyja" vált közismertté. Amikor a Szovjetunió felrobbantotta első atombombáját, Truman elnök elrendelte a fúziós fegyver kidolgozását Los Alamosban, majd 1952-ben sikeresen ki is próbálták az első amerikai hidrogénbombát. A robbantás kapcsán jelentős ellentét keletkezett az amerikai atomtudósok között. Teller látva, hogy a Los Alamos-i tudósok nincsenek egyértelműen a következő fegyvergeneráció kifejlesztése mellett, nagy energiával küzdött egy új termonukleáris kutatólaboratórium létrehozásáért. Ennek eredményeképpen az amerikai Atomenergia Bizottság Észak-Kaliforniában megalapította a Lawrence Livermore Laboratóriumot, amelynek Teller tanácsadója, igazgatóhelyettese, végül igazgatója lett. Befolyását mi sem jelzi jobban, mint az az eset, mikor Reagan Gorbacsovval találkozott és Gorbacsov föltétlenül ragaszkodott ahhoz, hogy Amerika csillagháborús elképzeléseit elvesse. Ekkor Teller volt az, aki az elnököt biztatta: „nem engedni, elnök úr, nem engedni!"

1595965518

A „hidrogénbomba atyja"

Király Pál és az első modern magyar géppisztolyok

Bár Király Pál neve csak a fegyverbarátok körében cseng ismerősen, kiváló tervezői munkája miatt mégis helye van ebben a válogatásban, hiszen a róla elnevezett fegyvereket méltán nevezhetjük a második világháborús géppisztolyok királyának. Az általa tervezett két fegyvertípus a magyar fegyvergyártás legnagyobb sikereként értékelhető, sok tekintetben felülmúlta a német MP-40-t és a szovjet PPS-t is. A gépészmérnöki karon végzett fiatal tervező Svájcban, a SIG fegyvergyárban kezdte mérnöki karrierjét. Többek között nevéhez fűződik a Neuhausen gépkarabély megalkotása. Hazatérte után 1929-től a Danuvia fegyvergyár munkatársa lett. Itt, a Neuhausen gépkarabély terveinek módosításával alkotta meg a 39 M géppisztolyt. Ebből viszonylag kevés darab készült, mert a gyártási folyamat gyorsítása, illetve a tapasztalt hibák kijavítása érdekében átálltak a már terveiben létező 43 M géppisztoly gyártására. Az alaptípustól eltérően az új változatot már kihajtható válltámasszal gyártották, emellett számos praktikus módosítást is eszközöltek a fegyveren.

1595965519

A második világháború egyik legjobb magyar fejlesztése

A legtöbbet használt karabély és méltán híres tervezője

Aligha akad híresebb fegyver a világon, mint az AK-47-es, és híresebb tervező, mint a tavaly decemberben elhunyt Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov. Számára a világhírt az 1947-ben tervezett gépkarabély egyszerű felépítése, igénytelensége és kiváló hadrafoghatósága hozta meg. A gépkarabélyt számtalan fegyveres konfliktusban alkalmazták, illetve alkalmazzák ma is, a világon a legnagyobb számban elterjedt fegyvert- legalább 100 millió példányt értékesítettek belőle világszerte. A gépkarabély megfordult Vietnam dzsungeleiben, Irakban, Afganisztánban, és többször is legyőzte amerikai vetélytársát, az M16-ost. A híres fegyver túlélte a Szovjetuniót, az idős tervező pedig még élt, amikor múzeumot nyitottak neki szülőfalujában, Kurjában, az oroszországi Altaji területen. A múzeum bemutatja Kalasnyikov gyermek- és ifjúkorát, a világhírűvé és rendkívül elterjedté vált gépkarabély elkészítésének történetét, valamint a tervező életútját is.

1595965519

Kalasnyikov fegyveréből legalább 100 millió példányt értékesítettek az egész világon



Mil, a helikoptertervezés Kalasnyikovja

Helytálló ez a megnevezés, hiszen a Mihail Leontyjevics Mil által tervezett helikopterek hasonló szerepet töltöttek és töltenek be a légiharcban, mint Kalasnyikov fegyverei a katonák kezében. Olyan erős, időtálló konstrukciók kerültek ki a kezei közül mint a Mi–8, Mi–10, Mi–12 és Mi–24 helikopterek, melyek a mai napig számtalan ország hadseregében teljesítenek aktív szolgálatot. A sikeres tervező 1931-ben fejezte be főiskolai tanulmányait, és a szovjet repülőgépipar egyik fő kísérleti központjában, a Központi Aero- és Hidrodinamikai Intézetben kezdett el dolgozni. A második világháború alatt az üzemeket evakuálták a keleti területekre, így Mil a Szverdlovszki területre került, ahol repülőgépek fejlesztésével foglalkozott. A háború után Mihail Mil egy helikopterek kifejlesztésére Moszkvában létrehozott tervezőiroda főkonstruktőre lett. 1951-ben az ő vezetésével hozták létre az első szovjet sorozatban gyártott helikoptert, a Mi–1-et. 1964-ben kinevezték az OKB–329 tervezőiroda vezetőjévé. Halála óta a Mil helikoptereket gyártó Moszkvai Helikoptergyár viseli a nevét.

1595965519

Mihail Leontyjevics Mil tervezte Mi–12 a valaha épített legnagyobb működőképes helikopter


A legnagyobb szovjet repülőgép tervező

Mikojan Anton Ivanovics nevének első két betűjével találkozunk leginkább. Nem is akárhol, hanem a MiG mozaikszóban. A leghíresebb vadászgépek tervezője a Zsukovszkíj Repülőgép Tervező Akadémia elvégzése után katonai átvevőként dolgozott egy repülőgépgyárban. 1936-tól a Polikarpov repülőgép-tervező iroda helyettes vezetőjévé lépett elő, négy év múlva pedig kinevezték a Repülőgépgyártás- Kísérleti- és Tervezőiroda főkonstruktőrévé. Még ebben az évben az évben M.J. Gurjeviccsel közösen kifejlesztették az akkori idők leggyorsabb sorozatgyártású magassági vadászrepülőgépét, amelyet tervezőik után MÍG-1- ként ismert meg a világ. A háború után tervezte a kombinált hajtóműves I-225 vadászgépet, majd 1946 tavaszán alkotta meg a MIG-9-et, az első sugárhajtóműves gépét. Egy év múlva pedig elkészült az első nyilazott szárny- és irányfelületű sugárhajtóműves modellje, a legendás MIG-15. Ezt követte az első szuperszonikus szovjet vadászgép, a MIG-19-es, amely már sorozatgyártásra is alkalmas volt. Négy év múlva az iroda kibocsájtotta a MIG-21 harcigépet, amely a hangsebesség kétszeresével képes elfogó feladatokat is végrehajtani.

1595965519

Mikojan Anton Ivanovics utolsó munkája a MIG-23 változtatható szárnynyilazású vadász volt

(További Top 10-es összeállításainkat ide kattintva olvashatják!)