Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Továbbra sem teljes harcértékűek a Zumwalt-osztályú rombolók

Szöveg: honvedelem.hu / haborumuveszete.hu |  2020. január 24. 18:42

A futurisztikus külsejű (egyesek szerint kifejezetten csúnya) Zumwalt-osztályú lopakodó rombolók jelenleg a világ legdrágább hadihajóinak számítanak.

1596075426

Az US Navy az Arleigh Burke-osztály leváltására, eredetileg 32 egység szolgálatba állítását tervezte, de a fejlesztés során felmerülő technikai problémák és az emiatt drasztikusan megnövekvő költségek miatt (darabonként 7,8 milliárd dollár, ami körülbelül fele egy Gerald R. Ford-osztályú hordozóénak), ezt a mennyiséget végül lecsökkentették három darabra (USS Zumwalt, USS Michael Monsoor, USS Lyndon B. Johnson) és már nem is szándékoznak többet építeni a típusból.

A Zumwalt-osztály fő jellegzetessége, hogy egységeinek radarkeresztmetszete speciális kialakításuknak köszönhetően – annak ellenére, hogy 190 méter hosszú, csaknem 16 000 tonnás hajókról van szó – nagyjából akkora, mint egy kisméretű halászhajóé. A fő fegyverzetet 4 darab, egyenként 20 cellás MK 57 függőleges rakétaindító modul (VLS) adja, amelyekből RIM-162, ASROC rakéták és Tomahawk robotrepülőgépek is útjukra bocsáthatók. Tüzérségi fegyverzetet két 30 milliméteres Mark 46 Mod 2 gépágyú és az igazi újdonságot jelentő, két a BAE Systems által kifejlesztett, 155 milliméteres AGS (Advanced Gun System) automata ágyú képezi az előfedélzeten, amelyek egyben a gondok fő forrásai is, illetve egészen pontosan a hozzájuk tartozó, nagy hatótávolságú, speciális LRLAP (Land Attack Projektile) típusú lőszer.

Ezeknek, GPS vezérlésüknek köszönhetően körülbelül 150 kilométeres távolságról kilőve, alig 50 méter a szórásuk elméletben. A lőszert kifejlesztő Lockheed Martin eredetileg 36–50 000 dolláros darabonkénti árral számolt, de ez a sorozatos technikai problémák miatt végül több mint a tízszeresére emelkedett, emiatt az US Navy visszamondta a megrendelést. Mivel az új típusú ágyúkhoz csak a méregdrága lőszer kompatibilis, az amerikai haditengerészet szakemberei a fegyver kiváltásán, helyettesítésén dolgoznak. Addig is az AGS lövegek a hajókon inaktív állapotban vannak.

A fegyverzettel kapcsolatos gondok miatt át kell gondolni a hajók tervezett, nagy hatótávolságú tűztámogató szerepkörét is. A Zumwalt eredetileg 2019 szeptemberére vált volna teljesen harckésszé, de ez úgy tűnik, hogy a legjobb esetben is még legalább két évet fog csúszni 2021 őszéig és azt sem tudni, hogy két testvérhajója mikor válik bevethetővé.