A 15. (Mátyás) huszárezred története
Szöveg: Faragó Fanny | 2019. június 5. 8:01A Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely és az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság Tudományos Szakkönyvtára szervezésében tartottak könyvbemutatót június 4-én, kedden Budapesten, a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai objektumában.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc erdélyi kiegészítésű alakulatairól a 19. században számos visszaemlékezés, feldolgozás született, azonban levéltári kutatásokra épülő monográfia a mai napig sem készült. Az erdélyi kiegészítésű császári királyi sorezredi, határőri és lovassági alakulatok az osztrák oldalon harcoltak 1848-1849-ben, így a 19. század második felében íródott ezredtörténetek elsősorban a császári királyi hadsereg hivatalos múltszemléletének szemszögéből tárgyalják az eseményeket. A magyar oldalon szolgáló székely határőrök és huszárok krónikája megíratlan maradt. Ugyanezt mondhatjuk el a magyar hadsereg gyalogos, lovas-, tüzér- és egyéb önkéntes alakulatairól is. Ezt az 1920-as évekig az elsődleges forrásanyag hozzáférhetetlensége is okozta, ám közel száz év elteltével is csak néhány résztanulmány született e tárgyban.
A bemutatót Szabóné Szabó Andrea alezredes, az idén ötödik születésnapját ünneplő HVK TKH osztályvezetője nyitotta meg. A köszöntőt követően prof. dr. Hermann Róbert mutatta be a szerzőt, majd értékelte a könyvet. Beszédéből megtudtuk: Süli Attila kötete egyedülálló, hiszen- a huszáralakulatok tekintetében- még sosem készült ehhez hasonló alkotás. „A könyv igazi csemege lehet a katonai hagyományőrzőknek, azonban nem csak a szakmabelieket, hanem minden olvasót hálára fog kötelezni" – fogalmazott a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese.