Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A nagy német szökés

Szöveg: Snoj Péter |  2015. október 11. 14:48

Ki ne ismerné a parádés színészi gárdájáról – is – oly híres A nagy szökés című filmet? Az 1963-ban forgatott mozi igaz történetet mesél el, persze a szövetséges hadifoglyokat előtérbe helyezve. Hogy helyreálljon az egyensúly, hadd mutassuk be két német katona merész megmenekülését.

Csakúgy, mint a Harmadik Birodalom, a szövetségesek is hadifogolytáborokban őrizték az elfogott vagy önmagukat megadó ellenséges katonákat. Az Egyesült Államok például munkatáborokat alakított ki, ahol többek között favágással és fafeldolgozással foglalkoztatták őket élelemért, szállásért és némi készpénzért cserébe. A félreértések elkerülése végett, utóbbit (napi 90 cent) a tábor kantinjában költhették el plusz élelemre, vagy hiányzó ruhaneműk pótlására a foglyok. Ilyen hely volt a Minnesota állambeli Algona tábor is, ahol több mint kétszáz lefegyverezett német katona kísérte figyelemmel – tehetetlenül – a háború alakulását. Ebbe a munkatáborba került a huszonkét éves Heinz Schymalla tizedes és huszonegy éves társa, Walter Mai őrvezető is 1944 kora őszén. Mindkettőjüket még egy évvel korábban, Észak-Afrikában ejtették foglyul az amerikai erők, a tunéziai harcok során.

1596002163

A tábori élet a szigorú szabályok ellenére nyugodtnak és elviselhetőnek számított: az emlegetett napibérből levelezőlapot is vásárolhattak, és – persze cenzúra mellett – írhattak az otthoniaknak. Schymalla talán el sem gondolkodott volna a szökésen, ha egy válaszlevélben nem olvasta volna, hogy hatvanéves édesapját besorozták, és megkezdte kiképzését a frontszolgálat előtt. Az addig is kínzó honvágy mellett a tehetetlenség is mardosta lelkét, amiért életerős fiatalemberként egy amerikai favágótáborban vár a háború végére, mialatt szerettei helyette felelnek hazája hívó szavára.
Több se kellett a fiatal tizedesnek, azonnal tervezgetésbe kezdett, amibe bevette bajtársát, Mai őrvezetőt is. Napi keresetüket attól kezdve félretették, és fejadagjaiknak is csak felét fogyasztották el, a maradék ment útravalónak. A fogolytáborokra hírhedten jellemző cserebere üzleteknek hála, váltás ruházatra is sikerült szert tenniük.

Végül, 1944. október 29-én eljött a nagy szökés napja.

A két szökevény mindössze egy rövid levelet hagyott maga után, amelyet őrmesterüknek címeztek. Az ágyba rejtett üzenetben elmagyarázták, miért is döntöttek a menekülés mellett. „Anyaországunk, a hazánk most nehéz időkön megy keresztül, szüksége van minden hű fiára. Ezért igyekszünk eljutni, segíteni az otthonunkon" – írták. A levélben továbbá üzentek amerikai fogvatartóiknak is, kiemelve, hogy nincs semmiféle szabotálási szándékuk, pusztán csak Németországba akarnak eljutni.
A gondos szervezésnek hála, pontosan tudták, hogy a kerítés alját átvágva, a lyukon átkúszva merre is folytassák veszélyekkel teli útjukat. Terveikben úgy okoskodtak: a közeli tóból induló patakon akár úszva, akár egy hajón elérik a Mississippit, amin haladva New Orleansben találják maguk. Ott keresnek egy Európába tartó hajót, amelyen elrejtőzve már túl is jutnak az út nagyobbik részén.

1596002163

Az első napok várakozásaiknak megfelelően alakultak. A tavat elérve elkötötték a Lillie Marlene 10 nevű hajót. A sors iróniája, hogy a ladikot abból a fából építették meg, amit az Algona hadifogolytábor dolgozott fel és szállított le a helyi hajóács vállalatnak.
A szökevények lopott/cserélt/szerzett térképe azonban helytelenül jelölte a tó és a Mississippi között remélt folyót, mert mint kiderült, a valóságban nem létezett összeköttetés a két vízterület között. Szökésük ötödik napján így partra szálltak, és gyalog folytatták útjukat, míg egy idős horgászba nem futottak. A szabadidejét töltő öreg igencsak meglepődhetett a két ágról szakadt vándoron, mert kérdések százával bombázta őket. Schymalla bevetette minden angoltudását, s úgy tűnt, sikerrel is jártak, amikor végül elszabadultak társaságuktól.
Ám később kiderült, hogy a tört és helytelen nyelvtudás korántsem volt elég meggyőző, a horgász ugyanis a közeli város rendőrségére sietett, ahonnan rendőrjárőrök tucatja eredt a szökevények után. Kisvártatva be is kerítették a két foglyot, majd visszaszállították a táborba őket.

Kihallgatásukkor Schymalla azzal magyarázta tettüket: „Egyszerűen nem igazság, hogy idős apámnak kell megharcolnia az én háborúmat."

Mindkettőjüket harminc nap sötét zárkára és fél hónap csökkentett fejadagra ítélték.

1596002163