Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Aláírták a román gazdasági pótszerződést

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. május 7. 18:04

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

1599186517
„(…) A szabad idő, a nyolcórás munkanap szülte május elseje ünnepét. A szabad idő teheti csak emberré a gyárak robotolóját. A szabad idő a legelső előföltétele a tömegek fölemelkedésének, szellemi és kulturabeli átformálódásának. Május ünnepe meg akarja mutatni, hogy küzdeni kiván a tömeg a szabad időért, az emberi kulturában való résztvételért. Május ünnepe gyönyörü délibábként elénk varázsolja a jövö képet, amikor a munkásnak arra is lesz ideje, hogy a családjának éljen, a társadalom dolgaival foglalkozzon, a költő müveivel emelekedhessen, a tudomány mélységeibe szállhasson (…)" – írja a május 1-jei Népszava címlapján.

Bécsben is ünnepelték a május 1-jét – olvasható a napilapban. „Bécsből jelentik polgári forrásból, hogy május 1-én különböző bécsi kerületekben összesen 38 helyen voltak májusi ünnepek, amelyek nevezetesebb incidensek nélkül folytak le. A gyülések végeztével a résztvevők nyugodtan távoztak. A vidékről érkezett jelentések szerint az ottani gyűlések is rendzavarás nélkül folytak le."

Konstantinápolyból jelentik: „Batumi tudósitónk szerint 10.000 bolsevikiből álló haderőt, amely utban volt Jelizabetpol felé, Dagbistanból fölvonult két ezredünk Jelizabetpol körül föltartóztatta, erősitések érkezése után a bolsevikieket megverte és 8000-et közülök elfogott. A törökök ezután fölszólitották a Batumban levő bolsevikieket, hogy adják meg magukat" – olvasható a lapban.

Aláírták a román gazdasági pótszerződést – tudósítja a Népszava. „Ausztria-Magyarország, Németország és Románia meghatalmazottai tegnap aláirták a román békeszerződéshez tartozó gazdasági pótszerződés előzetes jegyzőkönyvét. Ezzel a békekötéssé összefüggő valamennyi szerződést megkötötték és aláirásra előkészitették."

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)