Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Angol sikerek Macedóniában

Szöveg: honvedelem.hu |  2016. november 21. 18:41

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

Az északi román fronton sikeres harcokról számol be a Népszava: 1823 foglyot és 4 ágyút zsákmányoltak a szövetségesek. „Károly főherceg vezérezredes harcvonala: Észak-Oláhországban sikeresen folytattuk a harcot. A románok 23 tisztet, 1800 főnyi legénységet és 4 ágyút vesztettek. A keleti határterületen és a hóboritotta Erdős-Kárpátokban nincs különös esemény. Lipót bajor herceg vezértábornagy hadseregarcvonala: A császári és királyi haderőnél nincs különös esemény" – olvasható Höfer altábornagy, a vezérkar főnökének helyettese beszámolójából.

Az altábornagy az alábbit jelenti az olasz harctérről: Görznél az osztrák-magyar sereg 480 foglyot ejtettek és 7 gépfegyvert zsákmányoltak. „Görztől keletre csapataink elfoglaltak egy olasz árkot és 5 tisztet, 475 főnyi legénységei elfoglak és 7 gépfegyvert zsákmányoltak."

1596023459

A napilap beszámol arról is, hogy Macedóniában az angolok milyen sikereket értek el. „Kelet Struma-fronton az angolok fényes küzdelmekkel elfoglalták Kakaracka falut a Tahinos-tó keleti partján. A bolgárok a Nica-patak balpartjára menekültek. A Cerna-fronton az eső és hó ellenére offenzivánk győzelmesen folytatódik. A folyamhajlásban az ütközet rendkívül heves volt. Német-bolgár ellentámadások a 14-éről 15-ére virradó éjszaka egyik ponton sem tudták megakadályozni offenzivánkat, amely gyilkos hatással volt az ellenségre. 400 német fogoly maradt kezünkben. Francia-szerb csapatok, amelyek Tepavcitól északra kiegészítették sikereiket, Jaratok irányában előrenyomultak" – olvasható a francia vezérkar hivatalos jelentésében.

A bolgár és német haderők Monasztir feladására kényszerültek – írja a Pesti Hírlap. „Monasztir birtokáért vívott csatát, mint azt Ludendorff (szerk.: német tábornok) és a francia keleti hadsereg főparancsnokának jelentéséből meg lehet állapitani, a Monasztirtól keletre eső hegygerincen vivott küzdelem döntötte el. Sarrail (szerk.: francia katonatiszt) ugyanis november 18-án azt jelenti, hogy a szerbek megszállták az 1212-es számu magaslatot, Ludendorff pedig azt közli, hogy miután az ellenségnek a Csegeltől északkeletre fekvő 1212-es magaslaton sikerült előbbre haladni, a német-bolgár csapatok Monasztirtól északra fekvő állásában helyezkedtek el. Előző napon a Zárda-magaslatot foglalták el a szerbek. (…) Monasztirt a bolgárok 1915. december 3-án szállták meg (…). Emlékezetes, hogy akkoriban Monasztirról hosszadalmas tárgyalások folytak, amelyek során a görögök érzékenysége is fölmerült. 1915. decemberétől 1916. nyaráig a szerbek eltüntek a hadszintérről; ez idő alatt szervezte ujra a szerb csapatok maradványait Korfu szigetén az entente. Mikor azután a szervezés munkája befejeződött, a szerbek ujra megjelentek a szalonikii fronton, 1916. augusztusában. Ekkor kezdődött meg az uj harc, melynek során szerb, francia és orosz haderők Florinát visszafoglalták, kikényszeritették a Cserna-folyón való átkelést és végül elérkeztek Monasztir alá. Három hónap véres munkájába került, mig Sarrail huszonhat kilométeres előhaladást tudott tenni."

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)