Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megérkezett Lengyelországba az első két M-346-os

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2016. november 21. 20:06

Dinamikusan halad a Lengyel Légierő Leonardo Aermacchi M-346 Master kiképző repülőgép programja: 2016. november 14-én, hétfőn az első két példány (7702 és 7703) landolt Deblinben, a 41. kiképző bázison.

http://www.jetfly.hu/katonai-tipusok/megerkezett-lengyelorszagba-az-elso-ket-m-346-os
1596023459

Az Olasz Légierő pilótái által vezetett repülőgépek Rivoltoból érkeztek. A M-346-osokra most ellenőrző repülések sora vár, egyelőre nehéz megjósolni, hogy ez mennyi időt vesz majd igénybe. A repüléseket olasz és lengyel pilóták teljesítik majd: ezek során vizsgálják a kiképzőgépek teljesítményét és rendszereit, különös tekintettel az avionikára. Kiemelt figyelmet kap majd az is, hogy a gép mennyire felel meg a lengyel kívánalmaknak és specifikációknak, többek között a lengyel modifikációban alkalmazott fékernyő rendszert is tesztelni fogják.

Az ellenőrző repülések sikeres lezárulta után megkezdik a típus hadrendbe állításának előkészületeit. Október végén az olasz Lecce légibázison végzett az első hat lengyel M-346 pilóta, akik már részt vesznek az ellenőrző repülésekben és a szolgálatba állítás folyamatában. 2017 végére összeáll a kiképzési menetrend, plusz két pilóta kapja meg addigra a szükséges képzést. Ezt követően várhatóan 2018-ban kezdődik meg a tényleges pilótaképzés az új M-346-osokon.

Lengyelország még 2013 februárjában döntött az olasz kiképzőgép mellett: 8 példányt rendeltek (4 gépes opcióval) a hozzájuk tartozó teljes logisztikai háttérrel, szimulátorokkal és kiképzéssel. Az első, lengyel részre elkészült Master berepülési programját 2016 júliusában kezdték meg. A Masterek a Deblin légibázison állomásozó 4. kiképző repülőezred állományába kerülnek, ahol a tervek szerint egy nemzetközi pilótaképző programot is indítanak a jövőben. Az új repülőgépek a jelenleg hadrendben álló, lassan kiöregedő TS-11 Iskra-kat váltják majd le. Lengyelország az új típustól közel 30-40%-kal gyorsabb pilótaképzést vár el.