Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy elfeledett nukleáris robbanás

Szöveg: Snoj Péter |  2020. április 19. 10:48

Két teherautó haladt sebesen Budapestről nyugati irányba a közelgő szovjet megszállás elől menekülve. A Németország felé tartó út során azonban váratlan esemény következett be…

A korabeli híradások hiányos információi okán azt nem tudni, pontosan hol történt az 1944 végén történt eset, de a leírások arra engednek következtetni, hogy már Magyarország határain túl volt az a két ponyvás teherautó, amelyek rakterében többek között Budapest akkori polgármesterének, Doroghi Farkas Ákos személyes ingóságai vártak arra, hogy nyugati biztonságba kerüljenek. A két gépjárműkonvojt ellenséges légicsapás érte. A becsapódó bombák azonban a személyes értékeken túl nem várt pusztítást is okoztak.

A polgármester ugyanis saját tárgyain túl magával vitte a Bakáts téren álló Budapest Székesfőváros Közkórházainak Eötvös Loránd Rádium és Röntgen Intézetének mindösszesen három gramm mennyiségű rádiumkészletét is, tudva annak igazán nagy értékét.

A robbanás hatására keletkező lángok minden ingóságot felemésztettek, kivéve a különleges anyagot, amely a nagy hő hatására megolvadt, jobban mondva beleolvadt a teherautók roncsaiba és az úttestbe.A háború kaotikus alakulása és lezárása miatt kis időre feledésbe merült az egészen apró, de mégis nukleáris robbanás története. A világháború lezárását követően – egy 1948-ban írt cikk szerint – amerikai katonák találtak rá a roncsokra és hamar megállapították, hogy a bombatölcsérek 18 méteres körzetében kiemelkedő radioaktivitás mérhető. Hogy a területet mentesítsék és az értékes rádiumot visszanyerjék, belga kutatók iránymutatása mellett végül a teljes útszakaszt több méteres mélységében felbontották és egy belgiumi rádiumkutató intézetbe szállították. Szintén az 1948-as tudósítás ír arról is, hogy a sikeres visszaolvasztás után a tervek szerint hazánk visszakaphatta az értékes anyagot, amellyel, mint a cikk is fogalmaz, „fokozottabb méreteket ölthet a rákos betegségek elleni küzdelem."